Przeczytaj także
Zainteresowanie szczepieniami przeciwko grypie i COVID-19 w woj. świętokrzyskim jest znikome. Do przychodni zgłaszają się pojedynczy pacjenci – zwraca uwagę wojewódzki konsultant ds. epidemiologii Jerzy Staszczyk.
„Wyszczepialność przeciwko grypie nigdy nie była wysoka i wynosiła około czterech procent. Wyjątkowo w ubiegłym roku wzrosła do siedmiu procent. Teraz ponownie zainteresowanie jest znikome” – powiedział świętokrzyski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii Jerzy Staszczyk.
Tymczasem – jak wynika z danych Wojewódzkie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach – w ostatnim tygodniu (8-15 października) w regionie świętokrzyskim zanotowano ponad dwa i pół tysiąca zachorowań na grypę, to najwięcej od 2014 r. (porównując te same okresy października).
„Należy pamiętać, że chorobę można przebyć, ale najgorsze są powikłania, a te pogrypowe są bardzo groźne, mogą prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, płuc, czy opon mózgowych. Dlatego szczepienia są tak istotne” – dodał specjalista.
Przypomniał, że szczepionka przeciwko grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób powyżej 75 lat. 50 proc. refundacji przysługuje osobom w wieku 65-75. Własne programy przygotowały także niektóre samorządy. W wypadku Kielc z bezpłatnych szczepień mogą korzystać osoby powyżej 55 lat. W tym roku umowy zostały podpisane z 19 podmiotami leczniczymi z miasta. W programie nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent może zostać zaszczepiony w każdej przychodni, która jest realizatorem programu.
Staszczyk zaznaczył, że spadło także zainteresowanie szczepieniami przeciwko koronawirusowi.
„Szczepienia przeciwko covidowi praktycznie się wyzerowały. Jeśli chodzi o dawki przypominające, zgłaszają się pojedyncze osoby, a przypadki rozpoczęcia szczepienia praktycznie się nie zdarzają. W społeczeństwie cały czas pokutuje przekonanie, że po szczepieniu też się choruje, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przejście choroby jest zdecydowanie łagodniejsze” – dodał specjalista.
Z danych zamieszczonych na stronach rządowych wynika, że minionej doby w woj. świętokrzyskim przeciw COVID-19 zaszczepiło się 361 osób. W regionie potwierdzono także 44 przypadki COVID-19, przebadano 331 pacjentów.
Autor: Wiktor Dziarmaga