Przeczytaj także
Mieszkańcy bloków przy ulicach Petyhorskiej i Szczepaniaka w Kielcach chcą przywrócenia trasy linii nr 4 przy ulicy Szczepaniaka i zbiegu Husarskiej.
O pomoc mieszkańcy poprosili Joannę Winiarską, wiceprzewodniczącą Rady Miasta. „W związku ze zmianą trasy przejazdu autobusu linii nr 4 z dniem 10 stycznia 2021 r. polegającej na pominięciu przystanku autobusowego linii nr 4, który nieprzerwanie funkcjonował przy zbiegu ul. Szczepaniaka z ul. Husarską, informujemy Pani Przewodniczącą, że likwidacja tego przystanku nie była konsultowana w żadnej formie z mieszkańcami bloków przy ul. Petyhorskiej 15, 17, 19, ul. Szczepaniaka 25, 27 oraz wiedzą jaką posiadamy nie konsultowano tej zmiany z Dyrekcją Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej funkcjonującej przy ul. Szczepaniaka 23, która z racji charakteru służy pacjentom z miasta oraz terenu spoza Kielc.” – czytamy w piśmie.
Dodają, że poprzez likwidację linii autobusowych nr 107 i 108 w 2020 roku bez konsultacji z nimi ZTM pozbawił mieszkańców osiedla i pacjentów kontaktu z miastem. „(…) działania te przyjmujemy jako arogancję i brak empatii Kierownictwa Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.” – zaznaczają dodatkowo mieszkańcy.
Joanna Winiarska złożyła w tej sprawie interpelację. „Mieszkańcy są rozgoryczeni i oburzeni faktem, iż tak ważna decyzja jak likwidacja przystanku oraz zmiana trasy linii nr 4 nie została z nimi skonsultowana.” – czytamy w piśmie.
Dalej wiceprzewodnicząca Rady Miasta wymienia konsekwencje, jakie niosą decyzje ZTM-u dla pacjentów Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej:
„- pacjenci dojeżdżający komunikacją miejską mają teraz ograniczony dostęp do korzystania z w/w Przychodni,
– Przychodnia Wojskowa ma zawarte porozumienie z Wojewódzką Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach jako „Przychodnia Przyjazna Kombatantom” z której usług medycznych nie mają możliwości obecnie korzystać kombatanci i weterani, którzy posługują się wózkiem inwalidzkim i korzystają z autobusów niskopodłogowych,
– Przychodnia Wojskowa zatrudnia osoby niewidome, a wprowadzona zmiana stanowi dla nich duże utrudnienie w przemieszczaniu się,
– w ramach profilaktyki stomatologicznej prowadzone są przyjęcia grup młodzieżowych ze szkół podstawowych, które korzystają wyłącznie komunikacji miejskiej,
– Przychodnia Wojskowa obsługuje pacjentów z całego Województwa Świętokrzyskiego i nie wszyscy pacjenci dysponują samochodami prywatnymi,
– duża grupa pacjentów to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i zazwyczaj są to osoby samotne mające duży problem z poruszaniem oraz przemieszczaniem.”
Joanna Winiarska kończy interpelację prośbą o: „podjęcie natychmiastowych działań w celu przywrócenia funkcjonowania przystanku autobusowego oraz trasy linii 4 przy ulicy Szczepaniaka i zbiegu ulicy Husarskiej w Kielcach.”
ZTM tłumaczy
– Autobusy każdej linii powinny jeździć tą samą trasą w dwie strony. Dzięki temu linie są powtarzalne, łatwiej się przyzwyczaić, a pasażerowie chętniej z nich korzystają. Linia numer 4 tak nie funkcjonowała, dlatego zmieniliśmy przebieg jej trasy. Porządkowanie komunikacji miejskiej jest bardzo trudne, ale jesteśmy otwarci i chętnie spotkam się z mieszkańcami, żeby dowiedzieć się co możemy poprawić – tłumaczy Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.