Goście spoza Kielc? Do tych miejsc w mieście warto ich zaprosić! - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Goście spoza Kielc? Do tych miejsc w mieście warto ich zaprosić!

Przeczytaj także

Nazywane stolicą Gór Świętokrzyskich Kielce to miasto pełne uroku, historii i atrakcji. Jego walory zdecydowanie bardziej od samych mieszkańców doceniają jednak turyści, którzy chętnie zatrzymują się tu na krótszy lub dłuższy pobyt. Zaproszenie do Kielc przyjaciół i członków rodziny z innych części Polski może więc okazać się nie tylko wspaniałym pomysłem, aby spędzić czas we wspólnym towarzystwie, ale także świetnym sposobem, aby przed gośćmi spoza regionu odkryć walory turystyczne swojej „małej ojczyzny”! Jakie miejsca szczególnie warto im pokazać lub polecić do odwiedzenia?

 

Kielce. Baza wypadowa w Góry Świętokrzyskie i nie tylko!

Województwo świętokrzyskie skrywa sporo interesujących i wartych zobaczenia atrakcji. Składają się na nie m. in. zamki i pałace, parki, rezerwaty przyrody, muzea, góry i wiele innych. Nic więc dziwnego, że to właśnie to miasto jest tak chętnie wybierane przez turystów jako baza wypadowa w Góry Świętokrzyskie. Pobyt tu pozwala bowiem nie tylko zapoznać się ze zlokalizowanymi na terenie miasta atrakcjami, ale przy okazji także zwiedzić cały pełny atrakcyjnych zakątków region.

Kielce to miasto, na terenie którego funkcjonuje różnorodna baza noclegowa, dostępna m. in. na łamach portalu turystycznego nocowanie.pl. Oprócz zakwaterowania, na turystów czekają tu liczne restauracje, bary szybkiej obsługi, kawiarnie i wiele innych, klimatycznych miejsc, w których można smacznie zjeść. Kielce to także miasto, które może poszczycić się doskonałą i rozbudowaną komunikacją – z jej pomocą turyści bez problemu dotrą samodzielnie do wszystkich atrakcji, bez potrzeby wynajmowania samochodu czy angażowania znajomych.

Jeśli chodzi natomiast o samo zakwaterowanie w Kielcach, gościom spoza miasta warto polecić obiekty turystyczne z kategorii hotele Kielce. Okażą się one doskonałym wyborem zwłaszcza dla tych osób, które w stolicy województwa świętokrzyskiego będą gościli przez kilka dni i w tym czasie chcieliby wypocząć w komfortowym, wyposażonym we wszystkie udogodnienia obiekcie, położonym przy tym w dogodnym punkcie na terenie miasta.

Atrakcje turystyczne miasta. Kieleckie rezerwaty przyrody

Zapraszając do Kielc turystów, pierwszym z miejsc, które warto wskazać im do odwiedzenia, jest wzgórze Kadzielnia. To jedno z najbardziej znanych miejsc na mapie miasta, którego unikalne walory przyrodnicze chroni Rezerwat Przyrody Kadzielnia. W samym jego centrum znajduje się Skałka Geologów, a Kadzielnia oprócz niej słynie także z licznych jaskiń – niektóre z nich, w tym popularna Jaskinia Odkrywców, są dostępne do zwiedzania. Atrakcją turystyczną tego miejsca jest także tyrolka, którą można zjechać nad brzeg Jeziora Szmaragdowego.

Kadzielnia to nie jedyne miejsce w mieście, na którego terenie funkcjonuje rezerwat przyrody. Kolejny mieści się bowiem na wzgórzu Wietrznia, a jego walory można odkrywać, podążając ścieżką edukacyjną, która pozwala dosłownie „czytać dzieje Ziemi”. Na ścieżce znajduje się bowiem skalna ściana, która stanowi najdłuższy przekrój geologiczny w Polsce – jej długość wynosi ponad 800 metrów i przedstawia geologię głównie z okresu dewońskiego.

Trzecim rezerwatem przyrody, który mogą odwiedzić turyści spoza miasta, jest Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego. Mieści się on na terenie dawnego kamieniołomu i jest najmniejszym tego typu obiektem w Kielcach – jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,55 ha. Został utworzony w celu zachowania okrywki skalnej, która reprezentuje ciekawy fragment tektoniki hercyńskiej Gór Świętokrzyskich. Więcej na temat geologii i samych Gór Świętokrzyskich można natomiast dowiedzieć się w kieleckim Centrum Geoedukacji.

Zabytkowe Kielce. Zamki, pałace i inne historyczne obiekty

Rynek to jedna z największych atrakcji turystycznych Kielc. Na jego terenie turyści mogą podziwiać zabytkowe kamienice z XVIII, XIX i XX w. W zachodniej części rynku znajduje się natomiast ratusz, który posiada charakterystyczną, 3-kondygnacyjną sylwetkę i czterospadowy dach. Na rynku można nie tylko podziwiać zabytkowe budowle, ale także bardzo przyjemnie spędzić wolny czas. W niektórych z zabytkowych kamienic mieszczą się bowiem popularne kieleckie restauracje i kawiarnie.

Miłośnicy historii i zabytków nie mogą przegapić także wizyty w Muzeum Narodowym, które mieści się w barokowym Pałacu Biskupów Krakowskich z pierwszej połowy XVII w. Muzeum znajduje się w nim od 1971 r. i posiada bogate zbiory eksponatów m. in. z dziedziny malarstwa, sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, literatury i archeologii. Sam pałac jest natomiast jedną z najlepiej zachowanych i najwspanialszych rezydencji magnackich z czasów panowania w Polsce dynastii Wazów. Na jej tyłach znajduje się przepiękny ogród włoski, który świetnie sprawdzi się na spacer na świeżym powietrzu.

Artykuł partnera.

Przeczytaj także