Jesienne grzybobranie z WSP „Społem” - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Jesienne grzybobranie z WSP „Społem”

Przeczytaj także

24 września obchodzimy w Polsce Dzień Grzyba. To idealny moment, żeby uświadomić sobie jak ważną rolę ten składnik pełni w naszej kuchni. Świeże kurki, borowiki czy podgrzybki to symbole jesieni, ale ich smak może towarzyszyć nam także zimą i wiosną. Dzięki przetworom z możemy delektować się leśnymi skarbami przez cały rok i wykorzystywać je jako oryginalne urozmaicenie codziennych potraw. Warto do ich przygotowania sięgnąć po produkty WSP „Społem”

Z lasu do słoika  

Grzyby są ważnym elementem polskiej kuchni, a ich zapach kojarzy nam się z wieloma tradycyjnymi daniami, jak choćby wigilijną zupą spożywaną w niektórych regionach. Sezon na te leśne skarby przypada jesienią, więc nie bez przyczyny obchodzimy ich święto właśnie pod koniec września. Grzybobranie stało się wręcz corocznym, polskim rytuałem i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Podczas spaceru z koszykiem wśród drzew, zbieramy jadalne gatunki, np. borowiki, maślaki, rydze czy koźlarze, z których później możemy zrobić smaczne przetwory. Do ich przygotowania warto użyć wybranych produktów WSP „Społem”. Poniżej prosty sposób na przyrządzenie grzybów z papryką i cebulą w musztardzie.

Składniki:

  • 700 g zebranych borowików, maślaków i koźlarzy
  • 3 czerwone papryki
  • 1 cebula
  • 200 ml Octu Kieleckiego
  • 250 ml wody
  • 300 g Musztardy Kieleckiej Sarepskiej
  • 100 ml oleju
  • 7 liści laurowych
  • 8 ziarenek pieprzu
  • ¾ łyżki soli
  • 1,5 łyżki miodu

Przepis

Do dużego garnka wlewamy ocet oraz wodę, a następnie dorzucamy przyprawy. Gotujemy, aż do momentu wrzenia. Pokrojone i  umyte grzyby wraz z pokrojoną w paski papryką oraz cebulą wrzucamy do garnka, a następnie gotujemy przez kilkanaście minut, po czym odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia. W międzyczasie bierzemy małą miskę i mieszamy musztardę z miodem oraz olejem. Kiedy grzyby będą już letnie, to wlewamy do nich sos musztardowy i znów mieszamy. Następnie przekładamy do słoiczków. Grzyby w marynacie sprawdzą się jako dodatek do wielu dań, lub samodzielna przekąska.

Leśne przysmaki

Wielu z nas w latem i jesienią, nie myśli jeszcze o zimie i zamykaniu skarbów lasu w słoikach, tylko korzysta z ich dobrodziejstw na bieżąco. W polskiej kuchni znajdziemy mnóstwo prostych przepisów na wykorzystanie świeżych, dopiero co zebranych grzybów. Na jesienne śniadanie możemy przygotować jajecznicę z dodatkiem koźlarzy. Następnie wystarczy dodać do niej 2 łyżki Majonezu Kieleckiego, dzięki któremu jajka będą bardziej kremowe. W porze obiadowej możemy zjeść makaron z podsmażonymi na maśle borowikami, do którego idealnie pasować będzie domowy sos majonezowo-śmietanowy.

Jeśli udało nam się przechować suszone prawdziwki z poprzedniego sezonu, to dobrym pomysłem jest zmielenie ich na wiórki i połączenie z majonezem od WSP „Społem” oraz dwoma łyżeczkami sosu sojowego i pieprzem. Taka grzybowo-majonezowa pasta pasować będzie np. do kanapek lub jako dodatek do mięs i serów.  Z kolei dla wielbicieli trochę lżejszych dań, idealna będzie sałatka z podsmażonymi na maśle maślakami, które można połączyć z sałatą, pomidorem, papryką, cebulą. Do smaku możemy przygotować sos z Octu i Majonezu Kieleckiego, Musztardy Kieleckiej Delikatesowej, oliwy, miodu oraz soli i pieprzu. Tak przyrządzone potrawy mogą zaskoczyć naszych bliskich i sprawić, że coroczne grzybobranie stanie się prawdziwą kulinarną ucztą.

Więcej o produktach WSP „Społem” można przeczytać  na stronie: https://www.wspspolem.com.pl/produkty

Artykuł sponsorowany.

Przeczytaj także