Przeczytaj także
Industria Kielce złożyła protest do Superligi w sprawie ostatniego gola Orlenu Wisły w niedzielnym meczu w Płocku. „Dostępny w momencie wideoweryfikacji (VR) materiał nie był jednoznaczny i nie wykluczał zdobycia przez zawodnika Orlen Wisły Płock, Kiryła Samoiły, bramki zgodnie z przepisami gry w piłkę ręczną„ – napisał w swoim komentarzu Piotr Łebek, Komisarz Ligi.
Przypomnijmy: przy wyniku 22:21 spotkanie zostało zakończone rzutem wolnym bezpośrednim Kiryła Samoiły. Białorusin trafił do bramki. Wychylił się mocno w prawo, odrywając prawą nogę. Przed wypuszczeniem piłki z dłoni oderwał również nogę postawną, co jest zakazane. Mimo wideoweryfikacji, sędziowie Michał i Robert Orzechowie z Gdańska zaliczyli trafienie. W karnych wygrała Orlen Wisła i zrobiła krok w stronę pierwszego od 13 lat mistrzostwa Polski.
Kiryl Samoila❗🎯🎯🎯 pic.twitter.com/qYWphIqSvI
— Polsat Sport (@polsatsport) May 19, 2024
Po meczu najwięcej mówiło się jednak o błędzie sędziów, który dla wszystkich ekspertów był widoczny. W poniedziałek władze kieleckiego klubu złożyły protest w tej sprawie. Nie ma jeszcze odpowiedzi. Pojawił się za to komentarz Piotra Łebka.
Komunikat Komisarza Ligi w sprawie wideoweryfikacji (VR) podczas meczu ORLEN Wisła Płock – Industria Kielce:
Wideoweryfikacja (VR) w ORLEN Superlidze odbywa się na podstawie obrazu z maksymalnie 8 kamer telewizyjnych, a wybór kamer meczowych, które zostają włączone do wideoweryfikacji (VR) jest uzależniony od warunków technicznych w halach klubów uczestniczących w ORLEN Superlidze i ustalonego na dany mecz standardu telewizyjnego.
Standardem w rozgrywkach ORLEN Superligi jest produkcja sygnału z 6 kamer telewizyjnych, a w przypadku topowych spotkań w lidze, w układzie do 12 kamer.
Mecz pomiędzy ORLEN Wisłą Płock a Industrią Kielce był przeprowadzony w standardzie 12-kamerowym, a wideoweryfikacja (VR) odbywała się w maksymalnie dostępnym technicznie systemie 8-kamerowej weryfikacji. Wybór kamer został dokonany przed rozpoczęciem meczu w oparciu o ujęcia boiska, które umożliwiają jak najszerszą weryfikację.
Wideoweryfikacja (VR) bramki zdobytej z rzutu wolnego w 60. minucie spotkania przez Kiryla Samoila odbyła się w oparciu o obraz z 8 kamer. Dostępny w momencie wideoweryfikacji (VR) materiał nie był jednoznaczny i nie wykluczał zdobycia przez zawodnika ORLEN Wisły Płock, Kiryla Samoila, bramki zgodnie z przepisami gry w piłkę ręczną.
Sędziowie meczu nie mieli dostępu do podglądu kamery umieszczonej z tyłu bramki ORLEN Wisły Płock, która podczas relacji telewizyjnej była dostępna wyłącznie dla widzów telewizyjnych. Właśnie ten obraz w tej konkretnej sytuacji byłby najlepszy do oceny poprawności wykonania zagrania przez Kiryla Samoila.
Wprowadzony dotychczas 8-kanałowy system wideoweryfikacji (VR) w ORLEN Superlidze spełnia najwyższe standardy dla tego rodzaju systemów w piłce ręcznej, w tym dla meczów Ligi Mistrzów EHF i był testowany nie tylko w Polsce, ale również podczas imprez rangi mistrzostw świata.
Superliga sp. z o.o. zwróciła się do Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz dostawcy systemu VR o dokonanie ponownej, wspólnej i szczegółowej analizy wyboru konkretnych kamer do systemu wideoweryfikacji (VR), a także możliwości rozbudowania systemu z 8 do 12 kamer (w przypadku topowych meczów), by zapewnić sędziom jeszcze więcej ujęć do analiz sytuacji boiskowych, które pozwolą podejmować im właściwe decyzje.
fot. Polsat Sport 2