Jarząbek ukończyła bieg półmaratoński na mistrzostwach Europy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Jarząbek ukończyła bieg półmaratoński na mistrzostwach Europy

Sabina Jarząbek z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego zajęła 62. miejsce w biegu półmaratońskim na mistrzostwach Europy, które odbywają się w Rzymie.

30-letnia kielczanka była jedną z sześciu Polek, które przystąpiły do rywalizacji na dystansie 21 km i 97,5 m.

Dla Sabiny Jarząbek był to trzeci seniorski występ w koszulce z orzełkiem na piersi na mistrzostwach Europy. We wcześniejszych dwóch występach startowała w biegach przełajowych, teraz mogła zaprezentować się w bardziej prestiżowych zawodach.

Sabina Jarząbek rozpoczęła spokojnie. Pierwsze 5 km pokonała w 17:11 sekund, co dawało jej miejsce na początku szóstej dziesiątki. Na międzyczasie na 10 km miała 35:15, co dawało jej nadzieję na pobicie rekordu życiowego.

Na drugiej części dystansu kielczanka nieco osunęła się w klasyfikacji. Widocznie we znaki dało się zmęczenie, na co wpływały wymagające warunki atmosferyczne. Do mety na Stadionie Olimpijskim dobiegła na 62. miejscu, uzyskując 1:16:48.

Mistrzynią Europy została Norweżka Karoline Bjerkeli Grovdal, która uzyskała 1:08:09, co jest nowym rekordem mistrzostw Starego Kontynentu. Druga była Joan Chelimo Melly z Rumunii, a trzecia Brytyjka Calli Hauger-Thackery.

Najlepszą Polką była 29. Aleksandra Lisowska, która uzyskała 1:12:06, bijąc rekord życiowy.

Klasyfikację drużynową wygrały Brytyjki. Po medale sięgnęły również Niemki i Hiszpanki. Polki były siódme.