Przeczytaj także
Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że miasto nie zabezpieczyło w projekcie budżetu na 2024 rok pieniędzy na wsparcie Korony Kielce. W czerwcu radni przyjęli uchwałę intencyjną, zakładającą przekazanie na klub kwoty do 6,7 mln złotych. Władze „żółto-czerwonych” założyły te pieniądze w budżecie. Teraz dowiedziały się, że mogą ich nie otrzymać.
Jak informowaliśmy, po zakończeniu poprzedniego sezonu władze Korony oczekiwały od miasta deklaracji w sprawie wsparcia na kolejne rozgrywki. To było kluczowe dla planowania budżetu. Łukasz Jabłoński – prezes klubu oraz Piotr Dulnik – przewodniczący Rady Nadzorczej zamierzali złożyć rezygnacje z zajmowanych stanowisk, jeśli nie uzyskaliby konkretnej decyzji.
Finalnie, prezydent Bogdan Wenta przedłożył radnym uchwałę intencyjną w sprawie wsparcia „żółto-czerwonych” kwotą do 6 milionów 700 tysięcy złotych. Została przyjęta. Klub przystąpił do odważniejszych działań na rynku transferowym.
Wydawało się, że wspomniana kwota zostanie zabezpieczona w budżecie na 2024 rok. W jego projekcie nie ma jednak takiego punktu, co wzbudziło sporo wątpliwości. Więcej komentarzy na ten temat można przeczytać w poniższym tekście.
Prezydent Wenta „gra” Koroną? „Miasto wprowadziło w błąd prezesa Jabłońskiego i kibiców”
Początkowo miasto uchyliło się od komentarza w tej sprawie. W piątek Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Bogdana Wenty, przysłał nam oświadczenie. Wynika z niego, że istnieje ryzyko, że Korona nie otrzyma deklarowanych w uchwale intencyjnej środków. Poniżej prezentujemy treść pisma:
„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej pytaniami na temat uchwały intencyjnej w sprawie wsparcia klubu Korna Kielce informujemy.
Uchwała przyjęta w czerwcu 2023 roku w sprawie wsparcia finansowego klubu przez Miasto poprzez objęcie akcji spółki Korona Spółka Akcyjna przez Gminę Kielce oraz podjęcie działań związanych z promocją Gminy Kielce przez sport ma charakter intencyjny. Oznacza to, że ma na celu wyrażenie woli realizacji określonego w niej działania, co jednak uzależnione jest od możliwości finansowych miasta.
Miasto skonstruowało budżet, który obecnie ocenia Regionalna Izba Obrachunkowa. Znalazły się tam zapisy dotyczące wszystkich działań, które w obecnej sytuacji są możliwe. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć środki na zadania obowiązkowe i kontynuowanie rozpoczętych zadań inwestycyjnych z dofinansowaniem zewnętrznym.
Nieprawdą jest, że w projekcie uchwały budżetowej w ogóle nie uwzględniono zapisów uchwały intencyjnej. Miasto we wspomnianym dokumencie wpisało środki na promocję poprzez sport w kwocie 1 miliona złotych, w której udział będzie miał także klub Korona Kielce. Jak zaznaczono w uchwale intencyjnej – „Łączna kwota wsparcia w pierwszym kwartale roku budżetowego 2024 dla spółki Korona Spółka Akcyjna z siedzibą w Kielcach z tytułów, o których mowa w § l, nie może przekroczyć kwoty 6.700.000,00 zł (słownie: sześć milionów siedemset tysięcy 00/100 złotych)”.
Prezydent Bogdan Wenta podtrzymuje wolę wsparcia klubu, którą jednak uzależnia od sytuacji finansowej Miasta”.
fot. Paweł Jańczyk