Przeczytaj także
Ponad 600 sztuk eksponatów znajdzie się w Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. Prace znajdują się na ukończeniu. Oficjalne otwarcie odbędzie się w przyszłym tygodniu, dzień przed spotkaniem z Kolstad Handball.
20-krotny mistrz Polski pracuje nad utworzeniem muzeum od jesieni poprzedniego roku. Eksponaty będą umieszone we wnękach dwóch korytarzy pod trybunami Hali Legionów. W ostatnich tygodniach, dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach oraz sponsorów klubu, zostały one wyremontowane oraz przystosowane do celów muzealnych.
Muzeum powstało dzięki zaangażowaniu wielu osób, które zdecydowały się na przekazanie eksponatów. Klub zaapelował o ich przekazanie byłych działaczy, trenerów, zawodników, a także kibiców.
Dzięki temu udało się pozyskać m.in. dokument potwierdzający, że założenie klubu miało miejsce 1 września 1965 roku. Ale to dopiero początek ciekawych artefaktów.
– Powstanie muzeum ma na celu przedstawienie bogatej historii klubu, który wpisał się już na stałe w życie Kielc. Historii, która z jednej strony jest nieznana, zapomniana, ale też niedoceniana. To także hołd dla działaczy, zawodników i trenerów, którzy występowali tu na przestrzeni tych blisko 60 lat. Jednocześnie ukazanie rzeszy fanów tego, że na sukcesy i miejsce, które dzisiaj zajmuje klub potrzebne były dekady ciężkiej pracy u podstaw – mówi Anna Benicewicz-Miazga, która z ramienia klubu koordynuje tworzenie Muzeum.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. kontrakt pierwszego trenera Wacława Mozera, gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, ale też wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary z tym najcenniejszym w historii klubu – za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku. Łącznie na ekspozycję składać się będzie ponad 600 różnych artefaktów.
Klub przygotował także ścianę z tablicą, która będzie klubową Wall of Fame i znajdować się będą na niej stalowe gwiazdy z nazwiskami wszystkich zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu. Gwiazd będzie 65 i będą sukcesywnie dokładane.
Uroczysty wernisaż z udziałem darczyńców oraz władz klubu odbędzie się w środę, 28 lutego o godz. 17.30. Natomiast dzień później, podczas ostatniego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy będą mogli je podziwiać kibice.
Muzeum Historii Klubu otwarte będzie można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10-16. Wystawa dla zwiedzających jest w tym czasie bezpłatna. Natomiast w dni meczowe wejście do Hali Legionów będzie możliwe jedynie dla posiadaczy biletów i karnetów, więc tym samym zwiedzanie muzeum nie będzie możliwe.
– Zaznaczamy, że jest to otwarcie Muzeum Historii Klubu to dopiero początek jego działalności. W kolejnych miesiącach planujemy m.in. udostępnienie odlewów rąk zasłużonych zawodników, do których kibice będą mogli przyłożyć swoje dłonie. Cały czas zbieramy eksponaty i apelujemy o ich przekazywanie, planujemy także elementy – dodaje Anna BenicewiczMiazga.