Przeczytaj także
Średnio ćwierć miliona pasażerów miesięcznie korzysta z komunikacji miejskiej w Starachowicach, od kiedy transport publiczny jest bezpłatny. To o ponad 100 tys. więcej niż przed zmianami – wynika z danych przekazanych przez starachowicki magistrat.
Bezpłatny transport publiczny obowiązuję w Starachowicach od pięciu miesięcy. Zmiany wprowadzono 1 kwietnia. Korzystać z niego mogą wszyscy mieszkańcy, płacący w tym mieście podatki.
„Bezpłatna komunikacja miejska doprowadziła do tego, na czym mi zależało, czyli wzrostu liczby pasażerów w autobusach na terenie naszego miasta. Patrząc przez ostatnie lata i na kwotę jaką musimy wydatkować na komunikację miejską, czyli 9,5 mln złotych i na często puste autobusy, serce się krajało” – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek.
Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów to dodatkowy koszt dla około 2,5 mln złotych. Jednak z danych przekazanych PAP przez starachowicki urząd miasta wynika, że po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji notowany jest znaczny wzrost przewożonych pasażerów. Przed 1 kwietnia br. liczba przewiezionych pasażerów w ciągu miesiąca wynosiła średnio 142 tys., obecnie jest to 248 tys. Wszystkie autobusy zostały wyposażone w bramki liczące, co pozwala dokładniej kontrolować liczbę pasażerów.
„W tej chwili, widząc napełnione autobusu, dołożenie tych dwóch i pół miliona złotych do komunikacji uważam za strzał w dziesiątkę, ponieważ osiągnęliśmy to, na czym nam zależało, czyli wzrost zainteresowania pasażerów komunikacją miejską” – zaznaczył prezydent Starachowic.
Z bezpłatnej komunikacji mogą korzystać wyłącznie mieszkańcy Starachowic. Dokumentem uprawniającym do przejazdów jest każdy dokument potwierdzający zamieszkanie lub płacenie podatków w Starachowicach. Dokumentem takim może być również wydany bilet elektroniczny, czyli Starachowicka Karta Miejska lub Starachowicka Karta Dużej Rodziny.
Starachowice to trzecie pod względem wielkości miasto w województwie świętokrzyskim (ok. 48 tys. mieszkańców). W mieście znajduje się siedziba utworzonej w 1997 roku Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, która na terenie miasta obejmuje obszar ok. 170 ha. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga