Renata Janik: MON podzielił moją opinię i uznał lotnisko w Masłowie jako obiekt o tzw. podwójnym zastosowaniu - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Renata Janik: MON podzielił moją opinię i uznał lotnisko w Masłowie jako obiekt o tzw. podwójnym zastosowaniu

Przeczytaj także

Jak poinformowała Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, MON uznał lotnisko w Masłowie za obiekt o tzw. podwójnym zastosowaniu. – To bardzo ważna decyzja, ponieważ otwiera drogę do pozyskania środków europejskich na modernizację lotniska w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027- mówi. Decyzja ministerstwa jest pokłosiem działań marszałek Janik.

– Wyzwania związane z bezpieczeństwem naszego regionu musimy traktować z najwyższą powagą – podkreśla marszałek, wskazując, że to właśnie odpowiedzialność za mieszkańców i rozwój Świętokrzyskiego stała się impulsem do podjęcia zdecydowanych kroków.

Nowe możliwości otwarte przez Komisję Europejską

Z początkiem kwietnia br. Komisja Europejska zaprezentowała propozycje zmian w zasadach wykorzystania funduszy polityki spójności, dopuszczając finansowanie infrastruktury o znaczeniu obronnym oraz obiektów podwójnego zastosowania. Takich, które w czasie pokoju pełnią funkcje cywilne, a w sytuacji zagrożenia mogą służyć celom militarnym w całej Unii Europejskiej.

Marszałek Renata Janik dostrzegła, że to szansa, którą Świętokrzyskie powinno wykorzystać. – To otworzyło przed nami nowe możliwości – podkreśla.

W jej ocenie najbardziej naturalnym beneficjentem nowych regulacji jest lotnisko w Masłowie. Obiekt o bogatej historii i niewykorzystanym potencjale, będący jednocześnie własnością samorządu województwa. Od lat brakowało tam inwestycji, co prowadziło do stopniowej degradacji infrastruktury.

– Niestety lotnisko wymaga dziś poważnych nakładów i gruntownej modernizacji. Zarząd Województwa już rozpoczął działania naprawcze – wskazuje marszałek.

W pierwszym etapie wykonano nowe ogrodzenie od strony zachodniej, zamontowano nową bramę wjazdową i uruchomiono system monitoringu. Choć są to prace podstawowe, były konieczne, aby zapewnić obiektowi właściwe standardy bezpieczeństwa.

Marszałek zapowiada, że na tym działania się nie zakończą. Kolejnym krokiem będzie modernizacja ogrodzenia od strony południowej oraz realizacja następnych inwestycji, które mają doprowadzić lotnisko do poziomu nowoczesnej i w pełni funkcjonalnej infrastruktury, gotowej zarówno do obsługi ruchu cywilnego, jak i — w razie potrzeby — do wykorzystania w systemie bezpieczeństwa państwa.

Inicjatywa marszałek Renaty Janik zyskała aprobatę MON: lotnisko jako obiekt strategiczny

Dostrzegając rosnące znaczenie infrastruktury lotniczej w systemach obronnych NATO i UE, marszałek Renata Janik zwróciła się bezpośrednio do Ministra Obrony Narodowej z inicjatywą nadania lotnisku w Masłowie statusu obiektu o znaczeniu strategicznym.

– Uważam, że lotnisko w Masłowie może pełnić rolę nie tylko cywilną, lecz także wzmocnić potencjał obronny regionu. W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej takie myślenie i takie działania są koniecznością – komentuje Renata Janik.

Decyzja MON potwierdziła jej słuszność. Lotnisko zostało uznane za obiekt podwójnego zastosowania – w czasie pokoju służący gospodarce i lokalnej społeczności, a w sytuacji zagrożenia mogący wspierać systemy obronne. – Cieszę się, że moje starania przyniosły zamierzony efekt – mówi marszałek.

Szansa na miliony z funduszy europejskich

Dzięki decyzji MON otwierają się realne możliwości pozyskania środków z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027. Komisja Europejska ma teraz ocenić, czy regionalne fundusze mogą zostać skierowane na rozwój infrastruktury o przeznaczeniu obronnym.

– Jeśli tylko otrzymamy zielone światło, jako instytucja zarządzająca programem znajdziemy odpowiednie instrumenty i środki, aby przeprowadzić te inwestycje – zapewnia marszałek.

Decyzja o wpisaniu lotniska w Masłowie w system obiektów podwójnego zastosowania to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa, ale również impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki i infrastruktury transportowej.

– Ta decyzja to ważny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa regionu oraz rozwijania nowoczesnej i potrzebnej infrastruktury, z której korzystać będą zarówno mieszkańcy, jak i całe województwo – podsumowuje marszałek Renata Janik.

Źródło informacji i zdjęcie: Urząd Marszałkowski

Przeczytaj także