Przeczytaj także
Uważne rozglądanie się wokół siebie, analiza lokalnych problemów, spisanie postulatów zmian do włodarzy naszego miasta i regionu, a potem… przekonanie władz, żeby wypiła z młodymi kubek herbaty. To metoda konsultacji społecznych zwana „Time for tea”. Regionalne Centrum Wolontariatu kończy właśnie realizację międzynarodowego projektu mające zwiększyć zaangażowanie młodych w życie publiczne.
Regionalne Centrum Wolontariatu, jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w regionie, a z pewnością najbardziej międzynarodowa, zrealizowała projekt Time for Tea w ramach Programu Erasmus+. Przez dwa lata wraz z partnerami z Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii pracowano nad narzędziami wspierającymi zaangażowanie młodzieży w życie społeczne.
Jednym z inicjatorów projektu jest absolwent Oxfordu i były dyrektor British Council w Chinach i Macedonii Andrew Hadley z brytyjskiej organizacji Momentum World CIC. „Time for tea”,czyli „Czas na Herbatę” to prosta, zabawna metoda, dostępna dla każdego, bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu. To narzędzie konsultacji społecznych, które realnie daje głos młodych. Hadley dodaje, że warsztaty z młodzieżą z wykorzystaniem tej metody odbyły się już w ponad 20 krajach na świecie.
– Dzięki projektowi wypracowano szereg narzędzi przydatnych pracownikom młodzieżowym i nauczycielom w wykorzystaniu metody Time for Tea w konsultacjach społecznych: podręczniki, filmy instruktażowe, wirtualna przestrzeń spotkań i wiele więcej. W zmieniającym się świecie potrzebujemy coraz to nowych metod angażowania młodych w debatę publiczną. Nasza metoda jest wyjątkowa, gdyż na pierwszym miejscu stawia młodych i daje przestrzeń do dyskusji z decydentami – dodaje Michał Braun, od lat zaangażowany w międzynarodowe projekty edukacyjne.
Na czym polega metoda „Czas na Herbatę” autorzy projektu przestawili ją w animacji:
W Kielcach, w grudniu odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty projektu, wzięli w niej udział nauczyciele kieleckich szkół, a także goście z Włoch i Hiszpanii. Podczas konferencji uczestnicy przygotowali postulaty dotyczące możliwości lepszego wsparcia wolontariatu w kieleckich szkołach. W Kielcach w projekt włączyła się już Szkoła Podstawowa nr 15, w której uczniowie wraz z wychowawcą – Panią Moniką Taszłow, przygotowują pudełko z postulatami do władz miasta Kielce.
„Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który daje ogromne możliwości wsparcia młodych ludzi. To nie tylko wymiany studenckie, młodzieżowe czy staże, ale także strategiczne, długoterminowe projekty, które rozwijają organizacje pozarządowe, szkoły i uczelnie. Metoda „Czas na Herbatę” to bardzo ciekawe narzędzie, które zachęca dzieci i młodzieży do podejmowania ważnych tematów i zabiegania o zmiany w swoim otoczeniu.” Podsumowuje Wiktor Tutaj, prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.
Regionalne Centrum Wolontariat zaprasza wszystkich zainteresowanym Programem Erasmus+ do konsultacji w ramach Punkt Informacyjnego Eurodesk w biurze organizacji na ul. Żeromskiego 36 w Kielcach.