Seniorzy z Ukrainy mieszkający w Kielcach otrzymają comiesięczne zapomogi finansowe. Programem objętych zostało ponad 130 osób powyżej 60. roku życia. Miasto uruchomiło program we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Projekt finansowany jest przez brytyjską organizację HelpAge International. Jej misją jest wspieranie osób starszych. „Cieszymy się, że możemy pozyskiwać środki zewnętrzne, które trafią do osób potrzebujących pomocy i jednocześnie nie będą obciążeniem dla Budżetu Miasta” – powiedział w poniedziałek podczas briefingu prasowego prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Uczestnicy programu otrzymają wsparcie w wysokości 710 zł miesięcznie, przez pół roku. Łącznie pomocą objętych zostanie 132 obywateli Ukrainy, powyżej 60. roku życia, którzy mieszkają w Kielcach.
„Te osoby szczególnie potrzebujące wsparcia, bo często są już niezdolne do pracy. Nawet jeśli otrzymują emerytury ukraińskie, to są one bardzo niskie, rzędu 300-350 zł miesięcznie. Te pieniądze często nie starczają nawet wykupienie potrzebnych leków” – zaznaczyła Agnieszka Nosowska, koordynatorka programu w Fundacji PCPM.
Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, pełnomocnik prezydenta ds. działań na rzecz obywateli Ukrainy zwróciła uwagę, że to kolejna forma pomocy obywatelom Ukrainy, którzy po 24 lutego przyjechali do Kielc. „W Kielcach wypracowano cały system pomocy uciekającym przed wojną w Ukrainie. Pozwala on, tym osobom, czuć się bezpiecznie w naszym mieście” – zaznaczyła.
W ramach innych projektów, w placówkach wsparcia dziennego na terenie Kielc, realizowane były turnusy edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich. Organizowano również zajęcia wyrównawcze z języka polskiego prowadzona dla grup dzieci ukraińskich. Przy wsparciu PCPM do blisko 250 dzieci z Ukrainy, mieszkających w Kielcach otrzymało wyprawki szkolne.
Miasto planuje również uruchomienie kolejnych akcji pomocowych polegających m.in. na organizacji wypoczynku podczas ferii zimowych dla dzieci z Polski i Ukrainy, które mają pomóc uchodźcom w procesie procesu integracji, a także objęcie dzieci z Ukrainy specjalistycznym wsparciem terapeutycznym. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga