Przeczytaj także
Po naszym artykule dotyczącym nowej inwestycji firmy Lyovit przy ulicy Zagnańskiej odezwała się do nas Grupa MAC, która zamierza postawić w sąsiedztwie kompleks budynków biurowo-mieszkalnych. „Firma Lyovit powinna określić, czy w związku z działalnością jej zakładu mogą występować inne niedogodności, np. przykre zapachy czy emisje gazów, które mogłyby negatywnie wpływać na przyszłych pracowników, najemców i mieszkańców nieruchomości przy Zagnańskiej 119 oraz lokatorów osiedla domków i małych apartamentowców znajdującego się vis-a-vis planowanej inwestycji przy ulicy Zagnańskiej” – czytamy w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu.
Firma Lyovit, będąca producentem liofilizowanych produktów w Polsce, będzie stopniowo przenosić swoją działalność do obiektu po chłodni Kerry. Nieruchomość stojąca przy ulicy Zagnańskiej ma zostać w pełni zagospodarowana w ciągu dwóch lat, a zatrudnienie ma tam znaleźć około 250 osób. Co istotne, zakład może kolidować z inwestycją Grupy MAC, która planuje postawić w pobliżu budynki mieszkalno – usługowe.
Poniżej publikujemy pełne oświadczenie Grupy MAC
„Według medialnych doniesień portalu wkielcach.info, na nieruchomości położonej przy ulicy Zagnańskiej, na której istniała chłodnia Kerry, firma Lyovit planuje uruchomić zakład przetwórstwa żywności liofilizowanej. Inwestycja ta może kolidować z projektem Impuls Zagnańska 119, w której mogłyby się mieścić obiekty zapewniające miejsca pracy dla min. 1500 osób.
W lipcu 2019 roku Grupa MAC zaprezentowała projekt stworzenia nowoczesnego kompleksu obiektów oferujących przestrzeń biurową klasy A. Jednak pierwotne plany inwestycyjne zweryfikowała m.in. pandemia COVID-19. W toku negocjacji pomiędzy inwestorem a Urzędem Miasta Kielce i miejskimi urbanistami po trzech latach opracowano kompromisowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Zagnańskiej i Witosa. Dopuszcza on łączenie funkcji komercyjnych z mieszkaniowymi. Plan został uchwalony przez Radę Miasta Kielce 15 września 2022 roku.
Jak wynika z artykułu portalu wkielcach.info, we wrześniu 2022 roku teren po byłej chłodni Kerry, który sąsiaduje z inwestycją Grupy MAC, zakupiła firma Lyovit produkująca żywność liofilizowaną. Między innymi ta okoliczność stała u podstaw braku zgody na przekazanie do sądu administracyjnego skargi na decyzję wojewody świętokrzyskiego o unieważnieniu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Zagnańska/Witosa.
Ze zdziwieniem przyjęliśmy wówczas tę argumentację. Dziś jeszcze większym zaskoczeniem są dla nas słowa Pana Jerzego Godka, właściciela Lyovit. Powiedział on: „Firma Kerry, od której kupowaliśmy, nie miała żadnych sygnałów, że tam ma być inwestycja mieszkaniowa”.
Należy podkreślić, że firma Lyovit nabyła nieruchomość po dawnej chłodni Kerry trzy lata po ogłoszeniu przez Grupę MAC planu stworzenia w tym miejscu kompleksu biurowców, a następnie zabudowy typu mixed-used – łączącej funkcje usługowe, handlowe, edukacyjne, mieszkaniowe i inne. W tym czasie przygotowano plan inwestycji. Urząd Miasta opracował miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Projekt MPZP został uzgodniony z właściwymi urzędami, między innymi Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Założenia planu powstały również na podstawie map akustycznych miasta, które określają możliwe lokalizacje zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej.
Przed uchwaleniem odbyła się dwukrotna prezentacja planu w ramach konsultacji społecznych. Ani radni, ani właściciele sąsiednich nieruchomości, ani mieszkańcy nie zgłosili żądnych uwag do projektu MPZP. Żaden z etapów tych prac nie odbywał się w tajemnicy, a media regionalne regularnie i szczegółowo o nich informowały, przedstawiały wizualizacje inwestycji itd. W efekcie opracowano dla tego terenu plan zagospodarowania uwzględniający założenia inwestycji Grupy MAC.
W przestrzeni publicznej pojawiają się obecnie opinie, że Grupa MAC powinna zrewidować założenia swojej inwestycji i umożliwić powstanie nowego zakładu produkcyjnego na działce firmy Lyovit. Jednak to firma Lyovit powinna zorientować się, jakie jest sąsiedztwo nieruchomości, którą wybrała jako miejsce przeniesienia swojej produkcji. Powinna także poznać plany i zamierzenia innych inwestorów wobec sąsiednich działek. Jak wykazano powyżej, inicjatywa Grupy MAC nie była utrzymywana w tajemnicy, w związku z tym nietrudno było stwierdzić, że wybrana przez firmę Lyovit lokalizacja może kolidować z projektem Impuls Zagnańska 119 lub że realizacja jednej z tych inwestycji może wręcz zablokować drugą.
Ewentualne niedogodności płynące ze zlokalizowania w sąsiedztwie inwestycji Grupy MAC zakładu przetwórstwa żywności także budzą zaniepokojenie. Pan Jerzy Godek, właściciel firmy Lyovit, w rozmowie z portalem wkielcach.info przyznał, że nowy zakład nie spełni norm emisji hałasu przewidzianych dla działek przeznaczonych na cele mieszkalne, gdyż poziom ten będzie przekraczał 40 decybeli.
Grupa MAC chciałaby uzyskać informacje, jakie konkretne natężenie hałasu związanego z pracą swojego zakładu przewiduje firma Lyovit, gdzie będą zlokalizowane główne źródła hałasu oraz o jakich porach dnia i nocy będzie on największy i tym samym najbardziej uciążliwy dla najemców przestrzeni komercyjnych i mieszkańców. Należy zaznaczyć, że w Prognozie Oddziaływania na Środowisko, przeprowadzonej w trakcie opracowania planu, na mapach akustycznych Miasta Kielce nie ujawniono podwyższonego poziomu hałasu mającego wpływ na naszą inwestycję.
Firma Lyovit powinna także określić, czy w związku z działalnością jej zakładu mogą występować inne niedogodności, np. przykre zapachy czy emisje gazów, które mogłyby negatywnie wpływać na przyszłych pracowników, najemców i mieszkańców nieruchomości przy Zagnańskiej 119 oraz lokatorów osiedla domków i małych apartamentowców znajdującego się vis-a-vis planowanej inwestycji przy ulicy Zagnańskiej. Warto w tym miejscu podkreślić, że po drugiej stronie ul. Zagnańskiej jest już plan miejscowy, który przewiduje możliwość realizacji następnych budynków mieszkalnych.
Grupa MAC jest zainteresowana rzeczową rozmową z firmą Lyovit i przedstawicielami miasta. Pragnie jeszcze raz podkreślić, że jej inwestycja była planowana od kilku lat, a od ponad trzech – opinia publiczna była o niej szeroko informowana.”