Wojewódzki konserwator zabytków przedstawiła na jakich zasadach mogłyby funkcjonować ogródki zimowe w Kielcach. W jej opinii konstrukcje nie powinny powstawać przy ścianach budynków, lecz znajdować się między innymi na płycie rynku. Miasto z kolei zapowiada spotkania z przedstawicielami restauratorów w celu wypracowania konkretnych rozwiązań.
Przypomnijmy, że jeszcze w październiku 2022 roku obok kawiarni MeetMe znajdującej się przy ulicy Sienkiewicza 28 powstał tak zwany ogródek zimowy. Decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków wskazywała jednak, że właściciel nie miał prawa na postawienie tego typu konstrukcji. Firma z kolei przekazywała, że chciała w ten sposób doprowadzić do dyskusji na temat ogródków zimowych w Kielcach. Tę udało się wywołać, bo o sprawie pisały kieleckie media, wypowiadali się także radni.
Czytaj więcej: Co dalej z ogródkami zimowymi w Kielcach? Na odpowiedź przyjdzie jeszcze poczekać
W odpowiedzi na pismo ratusza wojewódzki konserwator zabytków poinformowała, że nie widzi przeszkód w wydawaniu pozwoleń na lokalizację ogródków gastronomicznych w określonych sezonach. – Współpraca między organami mogłaby polegać na przykład na wspólnym opracowaniu aktualnego, czytelnego dla mieszkańców formularza aranżacji ogródka w strefie centralnej, który wskazywałby dopuszczalne (z perspektywy ŚWKZ oraz Gminy Kielce) meble i urządzenia oraz ich charakteryzację – przekazuje Joanna Modras, wojewódzki konserwator zabytków.
Odnosi się także do proponowanych zasad funkcjonowania konstrukcji zimowych, jednocześnie zwracając uwagę na ograniczenia dotyczące ich lokalizacji. – W ocenie organu ogródki zaaranżowane według proponowanych standardów, w formie parasoli, stolików, krzeseł, urządzeń grzewczych, z wygrodzeniem w postaci donic i szklanych osłon przeciwwiatrowych, mogą być dopuszczone np. na płycie rynku z zachowaniem odpowiedniej odległości od frontowych ścian budynków – czytamy w piśmie.
Dalej napisano, że „biorąc pod uwagę skalę zabudowy i elementów rozplanowania historycznego miasta Kielce zimowe ogródki gastronomiczne, zlokalizowane w ciągach ulic, mogą istotnie zaburzać kompozycję przestrzenną”.
– Należy więc mieć na uwadze, że porównywanie rozwiązań dopuszczalnych w Kielcach do tych stosowanych w większych miastach, przyciągających licznych turystów, nie zawsze jest uzasadnione. W związku z powyższym, organ nie widzi możliwości dopuszczenia do lokalizacji ogródków zimowych w ciągach ulic, bezpośrednio przy ścianach budynków. Sugerowane jest komunikowanie mieszkańcom już na etapie pozwoleń dla ogródków letnich, że nie każdy ogródek będzie można przekształcić w zimowy – informuje Joanna Modras.
W takich wypadkach restauratorom należy sugerować wykorzystanie przestrzeni np. w podwórzach. – Jednocześnie ŚWKZ proponuje sprecyzowanie w zarządzeniu, że szklanym osłonom przeciwwiatrowym nie powinny towarzyszyć dodatkowe konstrukcje (słupy, belki). Forma przezroczystego „parawanu” z niezbędnymi elementami połączeń, mocowanego do donic, w odpowiednich lokalizacjach jest akceptowana przez organ – zaznaczono.
Miasto zapowiada spotkania z przedstawicielami restauratorów
Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, zaznacza z kolei, że miasto prowadzi działania na rzecz opracowania standardów powstawania takich ogródków. – Nie wykluczamy, że ogródki powstaną. Z pewnością będziemy organizować spotkania wewnętrzne z odpowiednimi wydziałami, ale również z przedstawicielami restauratorów. Aby ustalić rozwiązania, które w przyszłości pozwolą zainstalować ogródki zimowe w Kielcach. Nie mogę powiedzieć, że będzie to możliwe jeszcze w tym sezonie, ale pracujemy nad tym, aby pojawiło się w kolejnym – przekazuje rzecznik.