W przyszłym roku rozpocznie się budowa kolejnego odcinka drogi ekspresowej S74 od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa – poinformowała GDDKiA w Kielcach. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2027 rok, a jej koszt wyniesie około 1 mld zł.
– Złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S74 od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa. Wydanie decyzji przez wojewodę świętokrzyskiego pozwoli na rozpoczęcie robót budowlanych” – poinformowała Małgorzata Pawelec-Buras rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA.
Umowa na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj” podpisana została we wrześniu 2023 roku. Zakończony już został etap prac projektowych. Po uzyskaniu decyzji ZRiD, rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na przyszły rok. Potrwają one do 2027 roku, a koszt inwestycji wyniesie około 1 mld zł.
Odcinek S74 od granicy województw do Mniowa będzie miał ok. 27,5 km i połączy się z fragmentem realizowanej obecnie drogi ekspresowej od Mniowa do węzła Kielce Zachód. Inwestycja na terenie powiatów koneckiego i kieleckiego obejmuje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej poprowadzonej częściowo po nowym śladzie m.in. jako obwodnica miejscowości Smyków. Planowana jest budowa trzech węzłów drogowych zapewniających połączenie z istniejącym układem komunikacyjnym (Ruda Maleniecka, Radoszyce, Smyków).
– Powstanie także ponad trzydzieści obiektów inżynierskich, w tym m.in. 12 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej nad przejściami dla zwierząt dużych i średnich, przejście górne dla zwierząt średnich, sześć mostów zintegrowanych z przejściami dla zwierząt, a także 10 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej i w ciągach dróg poprzecznych – podkreśliła Pawelec-Buras.
W Rudzie Malenieckiej wybudowany zostanie nowy obwód utrzymania drogowego, a w miejscowościach Koliszowy, Jacentów i Lisie Jamy zaplanowano Miejsca Obsługi Podróżnych.
Aktualnie trwa realizacja sześciu odcinków S74 w województwie świętokrzyskim o łącznej długości ok. 104 km. Wszystkie w systemie „Projektuj i buduj”. Ekspresowa trasa skomunikuje województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Będzie stanowić także połączenie pomiędzy węzłami autostrad A1, A2 a realizowaną trasą S19 Via Carpatia.
W ubiegłym roku rozpoczęły się roboty budowlane na obwodnicy Opatowa w ciągu DK9/S74 i łączniku północnym do obwodnicy. Zakończenie prac planowane jest na 2025 rok. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych na odcinku S74 Mniów – Kielce (16,4 km), a inwestycja powinna zakończyć się w 2026 roku.
Dla dwóch odcinków S74 od Cedzyny do Łagowa (30 km) i od Łagowa do Opatowa (18,3 km) opracowywane są dokumentacje projektowe przed planowanym złożeniem wniosków o wydanie decyzji ZRID.
– Umowę na realizację odcinka Łagów – Opatów podpisaliśmy w zeszłym roku, a zakończenie robót planowane jest w 2027 roku. Zgodnie z podpisaną w marcu tego roku umową, odcinek Cedzyna – Łagów ma powstać do 2028 roku. W tym samym miesiącu złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji ZRID dla odcinka S74 węzeł Kielce Zachód – Kielce o długości 5 km – zaznaczyła rzeczniczka kieleckiego oddziału GDDKiA.
Pawelec-Buras dodała, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie rozpatruje wniosek o decyzję środowiskową dla ok. 70-kilometrowego odcinka S74 Opatów – Nisko. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
Mapa: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad