Kieleccy radni zgodzili się na „lex deweloper” przy ulicy Czarnowskiej. Inwestycja przewiduje stworzenie 21 – kondygnacyjnego wieżowca, gdzie znajdzie się maksymalnie 195 mieszkań. Plan zakłada, że będzie to pierwszy z dwóch bliźniaczych obiektów, które powstaną na terenie po kinie Romantica.
Przypomnijmy, że w połowie 2023 roku radni przyjęli uchwałę zmieniającą standardy urbanistyczne na terenie Kielc, dzięki czemu umożliwili ubieganie się o budowę 21 – kondygnacyjnych wieżowców na omawianym obszarze.
Na terenie nowej inwestycji (wraz z planowanym po sąsiedzku bliźniaczym budynkiem, który realizować ma inna spółka) znajduje się wyłączone z użytkowania kino, blisko dworca kolejowego i autobusowego. Omawiany 21 – kondygnacyjny wieżowiec ma mieć na parterze lokale handlowe i usługowe, częściowo znajdzie się tam również infrastruktura techniczna budynku.
– Kolejne cztery kondygnacje naziemne zaprojektowane w formule „mixed-use”, gdzie przenikać się mogą funkcje usług biurowych oraz najmu krótkoterminowego z lokalami mieszkalnymi. Kondygnacje wyższe przeznaczone są na lokale mieszkalne. W kondygnacjach podziemnych przewidziany został garaż wielostanowiskowy dla mieszkańców oraz infrastrukturę techniczną i magazynową – czytamy w koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.
Maksymalna liczba miejsc parkingowych to 195. W kolejnych dokumentach udostępnionych na stronie Idea Kielce wskazano że spółka Romantica i spółka Czarnowska 23 zobowiązują się również do rozbudowy ulicy Panoramicznej i ulicy Czarnowskiej.
„Żeby prawidłowo ocenić tę inwestycję, trzeba popatrzeć na nią w pełnej skali”
Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 16 stycznia 2025 roku, wypowiedział się Marcin Kamiński, pełnomocnik dewelopera. – Wniosek jednego i drugiego inwestora są w tej sprawie rozdzielnymi i nie mogą być prezentowane razem. Aby jednak rzeczywiście ocenić tę inwestycję, należy ocenić ją w pełnej skali – powiedział Kamiński.
Dodał, że ratusz, gdy już zaczęto rozmawiać na temat przedsięwzięć, postawił bardzo wysokie wymaganie odnośnie zagospodarowania przestrzeni. Jednym z podstawowych wymogów ze strony miasta miało być to, aby dwóch inwestorów zawarło porozumienie,
– Jednym z podstawowych wymogów ze strony miasta było to, żeby dwóch inwestorów się porozumiało i stworzyło coś wspólnie. Nie można było sobie wyobrazić niczego gorszego niż dwa różne budynki, które na tym terenie miałyby ze sobą konkurować, co doprowadziłoby do mniejszego lub większego chaosu. Przedsiębiorcy porozumieli się w ramach tego porozumienia pomiędzy planowanymi budynkami zrealizują publiczny, ogólnodostępny plac o typowo miejskim charakterze. Mamy nadzieję, że znajdą się tam ogródki kawiarniane, ławki, zieleń – dodał Marcin Kamiński.
20 radnych opowiedziało się za inwestycją
Zdaniem Michała Piaseckiego, przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej, inwestycja dotycząca 21-kondygnacyjnego budynku posiada zarówno zalety, jak i wady. – Na pewno wprowadza do śródmieścia Kielc funkcje usługowe, biurowe, mieszkaniowe. To na pewno poprawa estetyki tego rejonu miasta. Wiemy, że mowa o okolicach dworców, a dla ludzi przyjezdnych pierwszy efekt też jest ważny. Zmiana funkcji niefunkcjonalnego dziś obszaru, czyli nowy plac publiczny obok na razie jednej wieży, powinien być miejscem ożywiającym miasto, jest to właśnie na szlaku komunikacyjnym, przejściem pomiędzy dworcem autobusowym, a deptakiem w mieście – powiedział Piasecki.
Pochwalił również pomysł na przebudowę ulicy Panoramicznej. – Przechodząc do rzeczy budzących mój niepokój, to na pewno kwestia wysokości. 21 kondygnacji. To oczywiście jest zgodne ze standardami na tym obszarze, jednak 18 kondygnacji, jak mówią eksperci, byłoby idealnym rozwiązaniem. Mam też obawy, co w sytuacji, jeśli na jedną wieżę radni się zgodzą, a na drugą nie? To zdecydowanie obniży wartość pierwszej inwestycji, pod kątem m.in aspektów wizualnych – dodał.
Ostatecznie za projektem uchwały ” w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z wyodrębnioną częścią usługową oraz niezbędną infrastrukturą techniczną” na działkach przy ulicy Panoramicznej i Czarnowskiej w Kielcach opowiedziało się 20 radnych, a jedna osoba była przeciw.
Wizualizacje: Kamiński Bojarowicz Architekci