Krok w stronę wieżowców na terenie po kinie Romantica. Są zmiany w lokalnych standardach urbanistycznych - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Krok w stronę wieżowców na terenie po kinie Romantica. Są zmiany w lokalnych standardach urbanistycznych

Przeczytaj także

Radni przyjęli uchwałę, która zmienia standardy urbanistyczne na terenie Kielc. Dzięki temu dopuszczona została możliwość ubiegania się o budowę 21 – kondygnacyjnych wieżowców na obszarze pomiędzy ulicą Czarnowską i Panoramiczną, obejmująca teren po kinie Romantica.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, pod koniec czerwca 2023 roku do prezydenta wpłynął wniosek złożony przez firmę Romantica w porozumieniu z Przedsiębiorstwem Turystycznym „Łysogóry” o zmianę standardów „polegającą na zwiększeniu dopuszczalnej wysokości zabudowy w rejonie nieruchomości inwestora do 21 kondygnacji, co w konsekwencji ma umożliwić stworzenie lokalnej dominanty urbanistycznej w ścisłym centrum Kielc”. Ponadto uchwała modyfikuje minimalne wskaźniki miejsc parkingowych, dostosowując je do wytycznych wprowadzonych w styczniu obecnego roku. 

Jak już informowaliśmy, w planach jest stworzenie na terenie dawnego kina dwóch budynków o podanej wielkości, gdzie powstaną przede wszystkim mieszkania. Parter ma być z kolei przeznaczony pod lokale usługowe. Miejsca parkingowe miałyby się znaleźć w garażu podziemnym.

– W poprzednim roku procedowaliśmy uchwałę, którą teraz zmieniamy, choć już na tamtym etapie zwracaliśmy uwagę, że jest ona niedopracowana. Pan dyrektor Artur Hajdorowicz przekonywał nas, że podział na trzy strefy jest najlepszym wyjściem – mówiła radna Monika Kowalczyk z klubu Koalicji Obywatelskiej, tłumacząc że już wcześniej pojawiały się propozycje, aby „wrzucić punktowo dominanty na terenie miasta” – Co też czynimy w tej chwili, a zmieniając poprzednie standardy, robimy precedens.

Inne zdanie miał Jarosław Karyś, przewodniczący rady miasta (klub PiS). – Jeżeli mamy do czynienia z trzema strefami, to z pewnością niejeden raz będziemy zmieniali jakiś ograniczony fragment, żeby dostosować zamierzenia miasta do koncepcji inwestora. To jest zrozumiałe, natomiast chęć zmienienia wszystkiego rozpoczęłaby cały proces od początku – twierdził Jarosław Karyś.

W trakcie obrad pojawiła się również inna kwestia, dotycząca Gminnej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej. Mowa o wystąpieniu Marcina Kamińskiego, który w imieniu komisji mocno krytykował wniosek „Lex developer” dotyczący budowy osiedla przy ulicy Mielczarskiego i który jednocześnie jest powiązany z inwestycją mogącą powstać na terenie po dawnym kinie Romantica.

Mam wrażenie, że byliśmy dzisiaj świadkami próby nieczystej zagrywki i ta próba miała miejsce przy poprzednim projekcie „Lex developer”. Pan Marcin Kamiński przyszedł na sesję, bo tym razem nie było mieszkańców, którzy protestowali. Jak są mieszkańcy, to nie pamiętam, abym pana Kamińskiego widział. Można powiedzieć, że nie zostawił suchej nitki na tamtym projekcie – mówił Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni. 

Dodawał, że cała sytuacja zakrawa na „nawet konkretny czyn nieuczciwej konkurencji”. – Ktoś, kto bezpośrednio konkuruje na rynku projektów deweloperskich, jednocześnie sam się wypowiada o swojej konkurencji – twierdził Suchański.

Sama uchwała dotycząca zmian w lokalnych standardach urbanistycznych została poparta przez radnych. 20 osób opowiedziało się „za”, a trzy wstrzymały się od głosu.

Przeczytaj także