Kieleckie wieżowce nie tak prędko. Zgody radnych są, ale inwestorom się nie spieszy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Kieleckie wieżowce nie tak prędko. Zgody radnych są, ale inwestorom się nie spieszy

Przeczytaj także

Ulice Zbożowa, Czarnowska, Mielczarskiego. To w ich okolicy mają powstać 21 – kondygnacyjne wieżowce. Choć Rada Miasta opowiedziała się na „tak”, to do połowy kwietnia 2025 r. żaden z inwestorów nie wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę. 

Aktualnie najwyższą inwestycją tworzoną w Kielcach jest Sky Trust od Trust Investment. Docelowo przy ulicy Świętokrzyskiej i Alei Solidarności mają pojawić się trzy wieże, każda na 17 kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne. Jeszcze w sierpniu 2024 roku na pierwszej z nich pojawiła się wiecha, która symbolizuje ukończenie stanu stanu surowego otwartego i osiągnięcie docelowej wysokości. Jak podkreśla deweloper, etap ten udało się zamknąć półtora miesiąca przed zaplanowanym wcześniej terminem.

Wieże będą łączyć funkcję mieszkalną, usługowo-handlową (parter) oraz biurową (pierwsze piętro). Co istotne, dyrektorami artystycznymi omawianej inwestycji został duet uznanych projektantów mody Paprocki Brzozowski. Dzięki temu każdy z budynków będzie się charakteryzował odrębnym klimatem. Ponadto wieżowce mają nawiązywać właśnie do świata mody, nosząc nazwy Pret a porter, Atelier oraz Couture.

Oczywiście musimy pamiętać, że wnętrze musi być przede wszystkim funkcjonalne, nie tylko piękne i gustowne. Myśląc o projektach staramy się mieć w głowie najdrobniejsze szczegóły, które składają się na całość. Projektując ubranie myślimy o nim jak o trójwymiarowej rzeźbie, która musi być atrakcyjna z każdej strony i wygodna – mówią dyrektorzy artystyczni. 

„Proces wielomiesięczny, jeśli nie wieloletni”

Jeszcze w 2025 roku radni zgodzili się, aby przy ul. Czarnowskiej i Panoramicznej powstały dwa 21 – kondygnacyjne wieżowce. Znajdą się one na terenie po kinie Romantica. Oba budynki mają posiadać na parterze lokale handlowe i usługowe, a kolejne cztery kondygnacje nadziemne to formuła „mixed-use” gdzie przenikać się mogą funkcje usług biurowych oraz najmu krótkoterminowego z lokalami mieszkalnymi. Kondygnacje wyższe przeznaczone są na lokale mieszkalne, a w kondygnacjach podziemnych przewidziano garaż wielostanowiskowy. Pierwszy z wieżowców (od spółki Romantica) przewiduje 195 mieszkań i 195 miejsc parkingowych, kolejny zaś (od spółki Czarnowska 23) 175 mieszkań i tyle samo miejsc parkingowych.

Jak informuje ratusz, w przypadku wieżowca od spółki Romantica, przy którym zgoda radnych pojawiła się już w styczniu, nie został jeszcze złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

Najpierw wydana przez Radę Miasta uchwała dotycząca „lex deweloper” (w sprawie drugiego wieżowca – dop.red.) musi się uprawomocnić. Nie wiadomo, czy na przykład nie zostanie ona podważona decyzją wojewody, który takie uprawnienia posiada. Gdy już się uprawomocni, czeka nas cały proces projektowy, który powinien się zwieńczyć pozwoleniem na budowę. Jest to proces wielomiesięczny, jeśli nie wieloletni – tłumaczy z kolei Piotr Dwurnik, prezes spółki Czarnowska 23.

Dodaje, że sama zgoda na realizację inwestycji dopiero otwiera ścieżkę do całej procedury projektowania i uzyskiwania potrzebnych pozwoleń. – Wolę nie ryzykować i nie rzucać deklaracji co do terminu rozpoczęcia prac budowlanych – dodaje.

Inwestorzy planują przy tym rozbudowę ulicy Panoramicznej i budowę ogólnodostępnego placu miejskiego między budynkami. Zadeklarowano również, że przeprowadzone zostaną prace remontowe dotyczące przystosowania do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych ewakuacyjnej klatki schodowej w szkole podstawowej nr 12”. Mowa również o wybudowaniu parkingu dla samochodów osobowych o pojemności minimum 40 miejsc postojowych w pasie rozdziału ulicy Gosiewskiego w Kielcach w rejonie dworca kolejowego i autobusowego. Deweloperzy chcą przy tym, aby stworzone w tej lokalizacji miejsca został wliczone do bilansu obu inwestycji, w równych proporcjach dla każdej z nich.

– Inwestorzy deklarują wybudowanie tego parkingu, ale by móc wykazać ten parking przy pozwoleniu na budowę, będą musieli złożyć odrębne wnioski w trybie „lex deweloper”. Zastępując niejako wnioski, które radni już przegłosowali – wytłumaczył wiceprezydent Kielc, Łukasz Syska na ostatniej sesji Rady Miasta. . 

CZYTAJ WIĘCEJ: Zgoda na drugą wieżę przy ul. Czarnowskiej, brak zgody na „lex” przy ul. Koneckiej. Radni zdecydowali

Wizualizacja: Kamiński Bojarowicz Architekci 

Bez wniosku o pozwolenie na budowę przy ul. Zbożowej…

Przy ulicy Zbożowej powstać mają łącznie cztery 21 – kondygnacyjne budynki. Na pierwsze dwa Rada Miasta zgodziła się jeszcze w 2023 roku. Jak wtedy zapowiadano, liczyć mają one do 170 mieszkań, przewiduje się też 189 parkingowych, gdzie 149 z nich znajdzie się w garażach, a także 95 miejsc dla rowerów. Nie przewidziano lokali usługowych. 

Radna poprzedniej kadencji Anna Myślińska z klubu KO pytała wtedy, czy gdyby nie „lex deweloper”, to dopuszczona zostałaby zabudowa w okolicy kotłowni węglowej?  – Rozumiem, że przy niższych kondygnacjach może to nie będzie dolegliwe, ale powyżej będzie znajdował się dym. Możemy tam stworzyć bardzo niebezpieczną sytuację – powiedziała.

Odpowiadał między innymi radny Zdzisław Łakomiec, będący wtedy przewodniczącym komisji Ładu Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami. – „Eksploatacja kotłów nie powoduje przekroczenia dopuszczalnych stężeń i emitowanych zanieczyszczeń, ustalonych w rozporządzeniu ministra klimatu. Minimum dwa razy w roku wykonywane są okresowe pomiary emisji zanieczyszczeń, które nie wykazały przekroczenia dopuszczalnych stężeń” – cytował pismo od dyrektora Zakładu Energetyki Cieplnej KSM. Zdzisław Łakomiec z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Artur Hajdorowicz, ówczesny dyrektor wydziału Urbanistyki i Architektury UM, również tłumaczył, że lokalizacja budynku w bliskiej odległości od komina byłaby możliwa również przy standardowej procedurze. W 2025 roku wyrażono zaś zgodę na kolejne dwa obiekty. Zaprojektowano 162 lokale mieszkalne i 1 lokal usługowo-handlowy. Na poziomach -1 i -2 znajdą się garaże, komórki lokatorskie oraz pomieszczenia techniczne. Wyższe poziomy przeznaczono wyłącznie pod lokale mieszkalne. Liczba miejsc postojowych to 257 z czego większość znajdzie się w garażu podziemnym.

Jako plusy radni wskazywali umowę między inwestorem, a zarządcą Bazy Zbożowej, która ma doprowadzić do modernizacji bazy. Deweloper wyremontuje także ponad 100 metrów ulicy Zbożowej, wraz z chodnikiem. Inwestorem jest Becher Zbożowa. – Na chwilę obecną do Urzędu Miasta Kielce nie wpłynął jeszcze żaden wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla tej lokalizacji. Inwestor nie rozpoczął również procedury zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych – informuje naszą redakcję ratusz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Będą kolejne wieżowce przy ulicy Zbożowej. Wielkość inwestycji na 21 kondygnacji

Wizualizacja: Pracownia Architektoniczna Detan 

… i przy „Nowym Czarnowie”

Również przy inwestycji dotyczącej osiedla „Nowy Czarnów”, do 15 kwietnia inwestor nie wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę i nie rozpoczęły się roboty budowlane. Zgodę na realizację inwestycji Rada Miasta wyraziła jeszcze we wrześniu 2023 roku. Jak wtedy informowaliśmy wśród ośmiu zaplanowanych budynków znajdują się dwa, które mają posiadać 21 kondygnacji nadziemnych. Przewidziano maksymalnie 948 mieszkań i łącznie 1585 miejsc parkingowych dla samochodów (przy czym nie mniej niż 1422 dla części mieszkalnej i 146 dla części usługowej) oraz 1004 miejsc postojowych dla rowerów.

Gdy mowa o inwestycjach towarzyszących,  to firma zobowiązała się zrealizować na ulicy Mielczarskiego odcinek sieci wodociągowej i sanitarnej oraz przebudować drogę na odcinku od Piekoszowskiej do Młodej, czyli około 540 m.

W trakcie sesji z 2023 roku nie zabrakło jednak krytyki. Katarzyna Zapała, radna klubu KO, mówiła że układ komunikacyjny nie utrzyma ilości nowych samochodów, które się tam pojawią. – To nie my za rok będziemy mieli z tym problem, tylko za 3 lub 4 lata będzie miała problem kolejna rada miasta, bo inwestor zrobi tam wspólnoty mieszkaniowe. Te wspólnoty mieszkaniowe nie pójdą do inwestora, ale do radnych, prezydenta. Jeśli więc my podejmujemy decyzję, aby wybudować nowe osiedle, to niech miasto razem z nami podejmie rękawice i przeproceduje nowy układ komunikacyjny dla dzielnicy –  powiedziała Katarzyna Zapała.

Ostatecznie radni poparli projekt uchwały. 13 radnych opowiedziało się „za”. Z kolei aż 11 osób wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

CZYTAJ WIĘCEJ:To już pewne! Radni za osiedlem „Nowy Czarnów”. Czy Mielczarskiego i Jagiellońska wytrzymają?

Wizualizacja; Jarbud

Co z „kieleckim Dubajem”?

W zeszłym roku bardzo głośno zrobiło się o projekcie tzw. „kieleckiego Dubaju”, czyli trzech budynków o wielkości od 18 do 21 kondygnacji przy ul. Skrajnej. Projekt uchwały, dotyczący przedsięwzięcia w trybie „lex deweloper” został zdjęty z porządku obrad na sesji w grudniu 2024 roku.  – Inwestor zadeklarował, że wniosek „lex deweloper” zostanie wycofany, aby dać nam wspólnie więcej czasu na rozmowy, natomiast jeśli tak się nie stanie, to do dnia 12 stycznia będziemy musieli odbyć sesję nadzwyczajną – poinformował wtedy wiceprezydent Łukasz Syska.

Jak jeszcze w połowie kwietnia tego roku przekazał ratusz, inwestor nie wrócił z wnioskiem dotyczącym specustawy mieszkaniowej. Przypomnijmy, że przedsięwzięcie budziło dużo emocji na sesji. Inwestor – w mailach wysłanych do radnych – wskazał, że otrzymał on anonimową wiadomość od prawdopodobnie jednego z uczestników spotkania z prezydent Kielc, gdzie niektórzy z nich mieli być nakłaniani do głosowania przeciwko przedsięwzięciu planowanemu przy ulicy Skrajnej.

Dodawał, że inwestycja była wcześniej opisywana przez media, które to wyróżniały jej zalety, takie jak basen do głębokich nurkowań, sale do squasha, ogrody, przestrzenie na lokale biurowe, siłownie, przedszkole, czy też restauracje. Jest również wątek remontu odcinka ulicy Skrajnej o długości 370 metrów w rejonie nieruchomości numer 70.

–  Są insynuacje dotyczące nacisków w sprawie głosowania. Przedsiębiorca poprosił o głos na sesji, żeby zarekomendować wniosek i nikt się nie zjawia. Jest to dziwne traktowanie nas, zarządu ratusza, radnych i mieszkańców, którzy śledzą obrady – skomentował to Michał Piasecki, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że propozycja inwestora przewiduje, według przedstawionych wcześniej planów, stworzenie obiektów mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i podziemnymi dwukondygnacyjnymi garażami. Ilość mieszkań wynosi od 396 do 441, część usługowa miałaby zająć od 3 500 do 4 215 m2. Mowa również o łącznie 760 miejscach postojowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Kielecki Dubaj” przy ulicy Skrajnej na razie nie powstanie. Inwestor krytykuje władze miasta

Wizualizacja: 4IDEA Biuro Projektowe

Przeczytaj także