10 miliardów złotych może trafić do Kielc i powiatu ze środków unijnych - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

10 miliardów złotych może trafić do Kielc i powiatu ze środków unijnych

Do regionu świętokrzyskiego ma szansę trafić prawie 25 mld zł – powiedział w środę w Kielcach wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Zaznaczył, że aby tak się stało, potrzebna jest przegłosowanie w Sejmie projektu ustawy o zasobach własnych Unii Europejskiej.

Konferencja prasowa wojewody świętokrzyskiego odbyła się w ramach rządowej akcji #LiczySięPolska, dotyczącej 770 mld zł środków unijnych dla Polski.

„To niebotyczna kwota, która pozwoli w kraju na dokończenie inwestycji, które zostały rozpoczęte” – powiedział Koniusz. Dodał, że ze wstępnych szacunków wynika, że do regionu świętokrzyskiego ma szansę trafić prawie 25 mld zł, a Kielce i powiat kielecki ma szansę zaaplikować z tej kwoty prawie 10 mld zł.

„Nie ma tak naprawdę dziedziny, na którą te pieniądze nie będą przeznaczone. Żłobki, drogi, oczyszczalnie ścieków, szpitale, komunikacja miejska i międzymiastowa. Te środki pójdą na dalszy rozwój regionu. Te pieniądze przekładają się na to, że możemy realizować swoje marzenia. A tym marzeniem jest dobrobyt i piękna Polska dla nas wszystkich” – podkreślił wojewoda. Dodał, że „umiemy pozyskiwać środki i potrafimy je właściwie wydatkować”.

„Te 770 mld zł wydamy z korzyścią dla naszych obywateli. To nie chodzi o rządzenie. My nie staramy się rządzić, staramy się tak kierować potencjałem ludzkim, które jest w naszym społeczeństwie, aby to społeczeństwo realizowało się przez różne inwestycje i swoje ambicje. Myślę, że robimy to dobrze i odpowiedzialnie. Zapewniam, że te środki wykorzystamy z korzyścią dla nas wszystkich” – zaznaczył Koniusz.

Dodał, że „aby to mogło zostać wykonane, potrzebna jest głosowanie w Sejmie za projektem ustawy o zasobach własnych UE. „Bez przegłosowania tej ustawy, te wszystkie środki, te nasze marzenia mogą być poważnie zagrożone” – powiedział wojewoda, który zaapelował do wszystkich środowisk.

„Wszyscy musimy być odpowiedzialni. To słowo klucz do naszego sukcesu. Abyśmy za kilka lat mogli przekazać to, że nasi ojcowie, dziadkowie pracowali na to, aby nasze dzieci i wnuki żyły w coraz lepszej i piękniejszej Polsce” – apelował Koniusz. (PAP)

Autor: Janusz Majewski


Przeczytaj także