12 ofert w przetargu na remont dworca kolejowego - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

12 ofert w przetargu na remont dworca kolejowego

12 firm jest zainteresowanych wykonaniem kompleksowego remontu dworca kolejowego w Kielcach. W poniedziałek otwarto oferty w przetargu. Wszystkie przekraczają budżet zaplanowany przez PKP S.A.

Przetarg na przebudowę dworca w Kielcach ogłoszono pod koniec czerwca. Pierwszy termin składania ofert upływał pierwotnie 22 lipca. W związku z dużą liczbą pytań od potencjalnych wykonawców termin był kilkukrotnie przesuwany, aż do poniedziałku 13 września.

„W postępowaniu na wybór wykonawcy prac budowlanych dla przebudowy dworca w Kielcach wpłynęło 12 ofert o wartości od nieco ponad 44 mln zł do prawie 65,5 mln złotych brutto” – poinformował w poniedziałek PAP Bartłomiej Sarna, z wydział współpracy z mediami PKP S.A.

Najtańszą ofertę w przetargu złożyła firma MGBuilding z Kielc. Wykonanie prac wyceniono na 44,2 mln złotych. Tymczasem kolejarze zarezerwowali na remont dworca 29,9 mln złotych.

„Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone oferty pod kątem formalnym i prawnym. Po zakończeniu prac komisji nastąpi rozstrzygnięcie przetargu” – zaznaczył Sarna.

Przebudowa dworca kolejowego w Kielcach ma być realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Elewacja budynku zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem. Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku.

Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu. Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron.

Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na pomieszczenia biurowe.

Dzięki przebudowie dworzec ma zostać dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca. Mieszkańcy i podróżni będą mogli skorzystać z wind, które ułatwią przemieszczanie się po budynku.

Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety, a przed budynkiem pojawią się trzy miejsca parkingowe przystosowane do ich potrzeb.

Zamontowany zostanie monitoring oraz nowoczesne systemy zarządzania. Oprócz ochrony obiektu, o bezpieczeństwo podróżnych zadba Straż Ochrony Kolei, której komenda regionalna znajdzie się na dworcu.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Autorem projektu przebudowy dworca jest pracowania architektoniczna Pas Projekt Sp. z o.o.

Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w drugiej połowie 2021 roku, a zakończenie zaplanowano na I połowę 2023 roku. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także