13 najciekawszych projektów Budżetu Obywatelskiego. Nasza subiektywna lista – wKielcach.info

13 najciekawszych projektów Budżetu Obywatelskiego. Nasza subiektywna lista

Od środy 9 października można oddawać głosy na projekty w Budżecie Obywatelskim. Przygotowaliśmy dla Was subiektywną listę najciekawszych, tegorocznych projektów.

 W tym roku budżet przeszedł spore zmiany. Największą z nich jest wprowadzenie tzw. projektów miękkich. To zadania nieinwestycyjne takie jak koncerty, imprezy czy festyny. Została także zwiększona kwota, którą miasto przeznaczy na projekty wymyślone przez mieszkańców. Do tej pory było to 5 milionów złotych, natomiast od tego roku jest to 7 milionów złotych.

Do głosowania dopuszczono 86 projektów. Głosować można na maksymalnie 5 projektów nieinwestycyjnych, 3 projekty inwestycyjne małe oraz 1 projekt inwestycyjny duży. Najwygodniej oddać głos przez internet na stronie bo.kielce.eu. Można także głosować w sposób tradycyjny – listownie.  

Dzięki zmienionej formule Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy wymyślają coraz ciekawsze pomysły, dlatego pokusiliśmy się o stworzenie subiektywnej listy najbardziej interesujących pomysłów. Kolejność przypadkowa.

WODNY PLAC ZABAW DLA DZIECI (Skwer osiedle Ślichowice przy ul. Kazimierza Wielkiego)

To przestrzeń z urządzeniami wyrzucającymi wodę w przeróżny sposób, w której dzieci mogą bezpiecznie się bawić mocząc i chlapiąc. Na placu zostanie wydzielona strefa dla najmłodszych dzieci z zabawkami łagodniej wyrzucającymi wodę takimi, jak wodne owady czy kwiaty oraz strefa dla dzieci starszych, z tryskającymi pętlami, gejzerami czy armatkami wodnymi. Dzięki bezpiecznej, antypoślizgowej posadzce umieszczonej w niecce z placu będą mogły korzystać nawet małe dzieci. Ze względu na brak stojącej wody na placu nie jest wymagany ratownik. Dookoła niecki zostanie utworzony ciąg ławeczek i małej architektury z siedziskami dla rodziców i opiekunów.

BUDOWA SKATE PARKU (Ślichowice)

Projekt skierowany jest do osób w wieku szkolnym, młodzieży oraz dorosłych. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku i rekreacji dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX. Brak skateparku w najbliższej okolicy osiedla Ślichowice, które jest rozległym osiedlem na którym mieszka bardzo duża ilość dzieci jest niezwykle konieczna w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży miejsca gdzie będą mogły bezpiecznie spędzać czas wolny oraz rozwijać swoje pasje. Realizacja tego projektu jest niezbędna ze względu na brak podobnych, rozwiniętych obiektów w najbliższej okolicy. Jest to też odpowiedź na prośby dzieci i młodzieży dotyczące budowy skateparku.

„ZŁAP DESZCZ!” – WYPOSAŻENIE PLACÓWEK UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ W ZBIORNIKI NA DESZCZÓWKĘ

Zadanie polega na zakupie 86 szt. naziemnych zbiorników na wodę deszczową o pojemności od 150 do 360 litrów z tworzywa sztucznego wraz z wyposażeniem (kranik, podstawka, konewka, zbieracz wody deszczowej, wężyki, złączki do rur spustowych) i instalację ich przy budynkach (na jednej z funkcjonujących rur spustowych) użyteczności publicznej, będących własnością Miasta Kielce, takich jak: żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a także domy pomocy społecznej. Zebrana deszczówka może być wykorzystana do podlewania roślin wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Działanie to będzie stanowić znakomitą okazję do edukowania zarówno najmłodszych, jak i starszych o konieczności i zaletach retencjonowania wody.

BUDOWA NOWOCZESNEGO PLACU ZABAW PRZYSTOSOWANEGO DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dzieciom marzy się ogrodzony placu zabaw, z bezpieczną i kolorową nawierzchnią poliuretanową amortyzującą upadki i chroniąca przed urazami. Proponujemy rozmieszczenie urządzeń takich jak piaskownica, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i wieżą, Domek Rido, Trampolina Orta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, Huśtawka wahadłowa podwójna, Huśtawka Saturn dla dzieci niepełnosprawnych.

PITNIKI WODY W PARKU BARANOWSKIM

W Parku Baranowskim, na „Stadionie Leśnym” czas spędza bardzo wielu mieszkańców Kielc. Wiele osób spędza tam czasu biegając i wyprowadzając na spacer psy. W ramach projektu zainstalowane zostaną trzy publiczne pitniki wody (poidełka) wyposażone w podajnik wody dla zwierząt. Dzięki pitnikom wszystkie osoby spacerujące lub uprawiające sport będą mogły napić się świeżej kranówki, a osoby wyprowadzające zwierzęta łatwo dać pić swoim pupilom.

„SKWER JAGIELLOŃSKI” NA CZARNOWIE

Skwer Jagielloński, pomimo oczywistych walorów estetycznych – dzięki zlokalizowaniu w bliskiej okolicy ruchliwego skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych, Klasztoru na Karczówce, Ogrodu Botanicznego oraz innych obiektów użyteczności publicznej, przy jednoczesnej relatywnej bliskości względem centrum miasta, ma szansę stać się wizytówką Kielc.\

TOR DO NAUKI JAZDY DLA LUDZI NA WÓZKACH INWALIDZKICH

Pomysł budowy toru zakłada wykonanie zamkniętego układu chodnika w kształcie prostokąta o wymiarach 40 na 20 metrów. N chodniku muszą być zainstalowane obiekty występujące na stałe w przestrzeni miejskiej a stanowiące jednocześnie przeszkody dla osób poruszających się na wózkach. W ciągu chodnika powinna znaleźć się pochylnia z barierkami zakończona kilkoma schodami i schodami platformowymi z barierkami.

DRON ANTYSMOGOWY

Pomiary zanieczyszczenia powietrza w okresie grzewczym wpłyną pozytywnie na jakość powietrza w Kielcach. Zdyscyplinują osoby spalające odpady w piecach. Obawa przed niespodziewaną „wizytą ” strażników miejskich spowoduje ograniczenie problemu.

SILENT DISCO NA RYNKU

Silent Disco to rodzaj zabawy tanecznej, podczas której uczestnicy otrzymują słuchawki i dzięki nim mają możliwość zabawy przy muzyce. Podczas wydarzenia zagra 3 didżejów, którzy prezentować będą zróżnicowany rodzaj muzyki. Uczestnicy zabawy sami będą mogli wybrać do jakiej muzyki chcą się bawić. Wydarzenie dla osób postronnych nie jest hałaśliwe, muzykę słyszą tylko osoby, które zdecydują się na udział w zabawie i odbiorą słuchawki. Za wypożyczenie sprzętu nie są pobierane żadne opłaty. Pierwsze w Kielcach plenerowe silent disco odbyło się podczas V edycji Kadzielnia Sport Festiwal. Zabawa została zorganizowana w niecce kamieniołomu i zgromadziła kilkaset osób. Silent disco to rodzaj zabawy, która integruje mieszkańców w różnym wieku oraz ożywia przestrzeń publiczną.

BANKOMAT NASION – ZAKUP URZĄDZENIA DO POBIERANIA NASION KWIETNYCH

Bankomat nasion z którego każdy mieszkaniec może pobrać wybrane nasiona kwiatów, np. maku pospolitego, rumianku, chabru czy maciejki. – Wystarczy wziąć jedną miarkę, znaleźć miejsce do wysiewu, posiać, podlać i czekać aż wykiełkują.

FESTIWAL SPORTÓW WODNYCH I BEZPIECZEŃSTWA NA OBSZARACH WODNYCH

Festiwal sporów wodnych i bezpieczeństwa na obszarach wodnych obejmuje dwudniowe działanie zlokalizowane na terenie Zalewu Kielce; przewidziane w celu edukacji lokalnej społeczności miasta Kielce w zakresie bezpiecznego wypoczynku na obszarach wodnych oraz prawidłowego korzystania z jednostek pływających, popularyzację aktywności fizycznej i sportów wodnych, bezpiecznych zachowań oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Działania mają zapobiec wypadkom na obszarach wodnych przede wszystkim w okresie letnim i wakacyjnym.

PARK KIELCZAN – ZAŁOŻENIE PRZESTRZENI, NA KTÓREJ MIESZKAŃCY BĘDĄ MOGLI ZASADZIĆ SWOJE DRZEWO

Sadzenie drzew po narodzinach dziecka to wielowiekowa tradycja, którą warto kontynouwać. Idea Parku KIELCZAN polega na stworzeniu miejsc o wyjątkowym znaczeniu sentymentalnym, w którym mieszkańcy Kielc będą mieli możliwość posadzenia drzewa upamiętniającego narodziny dziecka. Dzięki akcjom Parki Kielczan powstaną kolejne zielone miejsca, które oprócz oczywistych zalet i walorów przyrodniczych, będą również miejscami rodzinnych, wyjątkowych spotkań.

ZAKUP URZĄDZENIA – BUTELKOMAT

Wrzuca się do niego plastikowe butelki i aluminiowe puszki, w zamian dostaje się kupony, które można wymienić na bilety do kina czy na pływalnię. Ma on na celu upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami i przyczynić się do kształtowania zachowań prośrodowiskowych, poprzez m.in. wdrożenie alternatywnego systemu zbierania opakowań PET i puszek, a także do ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych poprzez promocję używania opakowań wielorazowych i biodegradowalnych. Za każdą wrzuconą butelkę czy puszkę otrzymuje się kupon o wartości 10 groszy.

Dodaj komentarz

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
Powiadom o