4 proste porady jak dezynfekować produkty spożywcze po zakupach - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

4 proste porady jak dezynfekować produkty spożywcze po zakupach

Dezynfekcja żywności jest jednym ze sposobów na ograniczenie chociażby ryzyka transmisji koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad na co dzień.  Jak dezynfekować produkty spożywcze po zakupach? Sprawdzone metody przedstawiła nam Daria Sych, magister dietetyki z Centrum Medycyny Żywienia mieszczącego się w Galerii Echo na poziomie 2+.

Produkty podzielmy na dwie grupy

Produkty należy podzielić na dwie grupy  – takie, które są w opakowania zbiorczych i takie, które są sprzedawane luzem. Jeśli to będą rzeczy, które będą leżały w szafkach przez kilka dni możemy je odstawić i o nich zapomnieć. Nawet gdyby były tam cząsteczki wirusa w takim czasie dezaktywują się i na pewno nie będą dla nas groźne. Mowa tu o takich produktach jak np.  pakowany ser, kasza, makaron  – coś co jest w foli kartonie.

Produkty spożywane bezpośrednio z opakowań myjmy pod ciepłą wodą 

Rzeczy, które chcemy zjeść bezpośrednio z opakowania np. jogurt, warto wcześniej umyć ciepłą wodą. Podobnie jest z warzywami i owocami.  Nie ma sensu używania środków dezynfekcyjnych, ponieważ są one oparte na spirytusie i będą zmieniały wartość odżywce tych produktów.

Ważne jest, żebyśmy płukali je bezpośrednio przed spożyciem. Kiedy umyjemy je pozostawimy na półce zbierają one  kurz, pyłki i wydaliny z druh oddechowych.

Unikajmy pieczywa z marketów

Problem pojawi się w przypadku  pieczywa. Kupujmy raczej takie pieczywo które jest paczkowane – w foli, papierze. Jeśli kupujemy, je w piekarni gdzie jest tylko jeden sprzedawca i  podaje nam to pieczywo, a nikt inny go nie dotyka, to oczywiście pieczywo takie będzie bezpieczne.

W markecie, gdzie pieczywo jest ułożone luzem każdy może je dotknąć – lepiej takiego pieczywa nie kupować. Jeśli musimy, to po zakupie warto włożyć je do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza, na 3-4 minut. To pozwoli  wyparzyć różne drobnoustroje.

Ocet i soda do płukania warzyw

Ocet i soda nie mają właściwości jeśli chodzi o pozbywanie się cząsteczek wirusa. Jest je w stanie zbić spirytus i woda utleniona. Jednak ocet i soda  świetnie nadają się do płukania warzyw i owoców i oczyszczania ich  z toksyn i resztek nawozów. To zasada, którą warto stosować  nie tylko w dobie zagrożenia koronawirusem.