A. Jarubas (Trzecia Droga): Polska ma potencjał, by wpływać na politykę Unii Europejskiej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

A. Jarubas (Trzecia Droga): Polska ma potencjał, by wpływać na politykę Unii Europejskiej

Przeczytaj także

Polska ma potencjał gospodarczy, ekonomiczny, ludnościowy i społeczny, by wpływać na politykę Unii Europejskiej – powiedział w poniedziałek europoseł Adam Jarubas. Dodał, że polską racją stanu jest umacnianie wspólnoty, a nie rozsadzenie jej od środka.

W poniedziałek w Kielcach świętokrzyscy politycy Trzeciej Drogi rozpoczęli kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego (PE).

Lider komitetu w okręgu świętokrzysko-małopolskim europoseł PSL Adam Jarubas podkreślił, że w niespokojnym czasie, w którym znajduje się obecnie Europa i świat, Polska potrzebuje w PE „mocnej i kompetentnej drużyny”. „I my jako Trzecia Droga takich reprezentantów chcemy tam wysłać” – powiedział.

Dodał, że ta kapania i przyszła kadencja PE będą skupione wokół bezpieczeństwa. „Polską racją stanu jest silna obecność naszego kraju w Unii Europejskiej. Umacnianie, a nie rozsadzanie od środka sojuszy. Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od NATO, od dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, ale również w wymiarze gospodarczym, od siły Unii Europejskiej. Niestety przez ostatnie lata ta siła tego sojuszu była rozsadzana przez rozmaite antyeuropejskie ruchy. Niestety również poprzedni rząd (Zjednoczonej Prawicy) do tych ruchów razem z Marine Le Pen i Viktorem Orbanem się przyłączał” – ocenił.

Zdaniem Jarubasa, dzisiaj ważne jest, „żeby Polska była przy głównym stoliku, gdzie zapadają najważniejsze decyzje”. „Mamy naprawdę potencjał gospodarczy, ekonomiczny, ludnościowy, społeczny do tego, żeby tam być i rozgrywać te najważniejsze sprawy” – powiedział. „Chcemy Polski mocnej, oddziaływającej na polityki Unii Europejskiej, a nie Polski osamotnionej w podzielonej Europie” – podkreślił.

Jarubas prosił też o mobilizację i udział w wyborach „niezależnie od tego, na kogo państwo zechcecie oddać swój głos”. Zwracał uwagę, że w wyborach europejskich o liczbie mandatów z poszczególnych okręgów decyduje frekwencja. „Stąd bardzo ważne, żebyśmy poszli licznie do tych wyborów” – mówił.

Jarubas jest liderem listy Trzeciej Drogi w okręgu świętokrzysko-małopolskim, w czerwcowych wyborach będzie ubiegać się o reelekcję. Jarubas jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wśród reprezentantów woj. świętokrzyskiego na listach Trzeciej Drogi w okręgu małopolsko-świętokrzyskim znaleźli się także poseł Rafał Kasprzyk (Polska 2050 Szymona Hołowni) oraz radna sejmiku województwa Jolanta Tyjas (PSL).

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także