Agata Wojda o współpracy urzędu z mieszkańcami. “Elementem, który trzeba reformować i rozwijać jest Budżet Obywatelski” - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Agata Wojda o współpracy urzędu z mieszkańcami. “Elementem, który trzeba reformować i rozwijać jest Budżet Obywatelski”

Przeczytaj także

Modernizacja Centrum Organizacji Pozarządowych, zmiany w Budżecie Obywatelskim, a także konsultacje społeczne dostosowane do potrzeb osób starszych. Agata Wojda wraz kandydatami do Rady Miasta z list KO przedstawiła plan na współpracę urzędu z mieszkańcami. 

Konferencja prasowa odbyła się w poniedziałek 11 marca przed budynkiem Centrum Organizacji Pozarządowych. Ubiegająca się o urząd prezydenta Kielc tłumaczyła, że “największą siłą każdego miasta, każdego samorządu są jego mieszkańcy”. Jako jeden z elementów dialogu pomiędzy kielczanami, a ratuszem przedstawiła z kolei konsultacje społeczne.

– Prowadzone w formie dostępnej, internetowej, przez świetną platformę IDEA Kielce, która jest naprawdę doceniana i rozwinięta. Natomiast konsultacje powinny wychodzić także do osób, które niekoniecznie są sprawne cyfrowo. Powinniśmy wspierać ich kompetencje cyfrowe, ale mamy też bardzo dużą sieć klubów seniora. My jako radni, samorządowcy, przyszli urzędnicy powinniśmy z tego korzystać i prowadzić rozmowy, aby poznać myślenie osób starszych o mieście – powiedziała Agata Wojda. 

Uzupełniła, że w planach jest utworzenie paneli obywatelskich, czyli “pogłębionych form konsultacji, gdzie możemy rozmawiać o szczegółowych rozwiązaniach”. Zdaniem Wojdy reforma powinna dotknąć także Budżet Obywatelski.

Budżet Obywatelski do poprawy

– Nie powinien on sprawiać wrażenia wśród mieszkańców, że ich energia jest marnowana, że ich aktywność nie jest przez urzędników i miasto doceniania. Budżet Obywatelski wymaga także zmian w zakresie otwarcia na tereny, które nie są własnością ratusza. Otwarcia się na tereny spółdzielni mieszkaniowych. Musimy prowadzić z nimi dialog i dawać im szansę na realizacji swoich postulatów – stwierdziła kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Kielc.

Podała też przykład rozbudowy “Skweru Jagiellonów”, który w edycji BO z 2021 roku zebrał 814 głosów, jednak ostatecznie został on odrzucony na rzecz projektu z gorszym wynikiem. Powód? Pierwsza z możliwych inwestycji przekroczyła kwotę, którą przyznawano na realizację. Kandydatka na włodarza Kielc przedstawiła również możliwe rozwiązanie problemu w dysproporcjach głosów między projektami dla dużych i małych osiedli. 

– Jest kilka narzędzi. Jednym z nich jest możliwość terytorialnego podziału BO. Ten podział musi być znacznie głębszy niż tylko okręgi wyborcze. Wszak w jednym okręgu znajduje się zurbanizowany teren Podkarczówki, ale też Zalesie, czy Białogon. Istnieje także możliwa koncepcja ważenia głosów, czyli głos pochodzący z terenów mniej zurbanizowanych jest głosem, który ma w jakiś sposób większą wartość. To daje możliwość tym mniejszym grupom społecznym na bycie skuteczniejszym w projektach obywatelskich – stwierdziła Agata Wojda.

Nowa filia Centrum Organizacji Pozarządowych

Tematem konferencji było również Centrum Organizacji Pozarządowych, gdzie swoją siedzibę ma obecnie kilkadziesiąt organizacji (z czego kilkanaście biura stałe, a kolejne adresy rejestrowe). W budynku brakuje jednak przestrzeni na nowych lokatorów. 

– To jest wyzwanie na nową kadencję, żeby utworzyć filię COP w śródmieściu, czyli na przykład w obiekcie przy ulicy Sienkiewicza 76 i w zasobach Miejskiego Zarządu Budynków. Aby wspólnie wypracować politykę lokalową wobec organizacji pozarządowych w Kielcach i zapewnić takie same warunki dla wszystkich zainteresowanych – mówił Michał Piasecki, współzałożyciel COP. Kandydat nr 1 do Rady Miasta w okręgu 4,  obejmującym osiedla KSM, Barwinek i Ostra Górka.

Jako ważną rzecz wymienia dostosowanie współpracy między urzędem, a NGO (non govermental organisation – dop. red.), które specjalizuje się w podobnych sprawach, co dana jednostka ratusza.

– Obecny budynek COP powinien być także modernizowany przy współpracy z miastem. Dzisiaj organizacje zainwestowały w dwa piętra z czterech. Udało się je odnowić i dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nadal potrzeba jednak wielu zmian. Mam nadzieję, że dzięki synergii rządu i organizacji społecznych to się uda, to jest zobowiązanie wyborcze na nadchodzącą kadencję – dodał Michał Piasecki.

W konferencji brał udział także działacz społeczny Wiktor Pytlak (kandydat na radnego, numer 1 z okręgu 5) oraz Agata Stachurska ze Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje (kandydatka na radną, nr 7 w okręgu 4). 

Przeczytaj także