Baza Zbożowa z nowym zarządcą i planami na przyszłość - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Baza Zbożowa z nowym zarządcą i planami na przyszłość

W zeszłym tygodniu w kieleckiej Bazie Zbożowej zmienił się zarządca. Konkurs ogłoszony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który sprawuje nadzór nad placówką, wygrała Fundacja Studio TM.

Przez ostatnie lata zarządcą Bazy Zbożowej była Federacja Stowarzyszeń Kulturotwórczych. Organizacja postanowiła w zeszłym tygodniu tymczasowo zamknąć obiekt oraz poczekać do rozstrzygnięcia konkursu i wyboru nowego zarządcy. Tym została Fundacja Studio TM prowadzona przez Dorotę i Artura Anyżów, która wygrała konkurs ogłoszony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

– Jesteśmy na Bazie Zbożowej od początku jej istnienia. Nie jest dla nas obca. Napisaliśmy projekt zgodnie z wymogami, jakie zamieścił prezydent w swoim zarządzeniu. Generalnie nie zmieni się nic poza tym, że placówka będzie składała się z rezydentów, czyli organizacji pozarządowych i zespołów, które tutaj działają. Zaplanowaliśmy warsztaty muzyczne, teatralne, plastyczne, ale też sportowe – mówi Artur Anyż.

Zapowiada, że w Bazie Zbożowej będzie więcej wydarzeń artystycznych: – Przewidzieliśmy cztery duże wydarzenia: festiwal teatralny teatru niemego, przegląd teatrów alternatywnych, festiwal muzyczno-plastyczny oraz zawody wspinaczkowe, czyli festiwal sportowy.

Odbędzie się również festiwal Niezła Sztuka. – Ludzie z Kielc będą mogli prezentować swoje talenty, a osoby odwiedzające i przychodzące do Bazy Zbożowej będą mogły to zobaczyć. Na przykład młodzi ludzie wystawią swoje obrazy i będzie można zamówić taki obraz, a u ceramików kupić komplet garczków – opowiada Artur Anyż.

Nowi zarządzający Bazą Zbożową będą kontynuować współpracę ze wszystkimi podmiotami, które w niej działają. – Nie mamy ochoty nikogo wyrzucać. Natomiast będą bardzo duże cięcia w kwestii kosztów utrzymania bazy. Zwiększyły się, a środki się zmniejszyły – mówi Artur Anyż. W tym roku, na funkcjonowanie Bazy Zbożowej, w budżecie miasta zarezerwowano 350 tys. złotych. – Musimy rozsądnie opanować sytuację z prądem oraz z innymi rzeczami, które generowały bardzo duże koszty – dodaje.

Fundacja Studio TM jest również otwarta na współpracę z nowymi podmiotami: – Bardzo chcielibyśmy pozyskać nowych ludzi, nowe organizacje pozarządowe, które mają w swoich statutach działalność z młodymi osobami. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję.

Fundacja Studio TM będzie zarządzać Bazą Zbożową w Kielcach przez rok. – Na razie tak zdecydowaliśmy. Z pełnego kopyta ruszymy może dopiero od kwietnia. Słyszałem zapowiedzi, że wtedy obostrzenia mają być trochę poluzowane – podsumowuje Artur Anyż.

Przeczytaj także