Będzie obowiązkowe czipowanie zwierząt w Kielcach? "Możemy ograniczyć problem bezdomności" - wKielcach.info

Będzie obowiązkowe czipowanie zwierząt w Kielcach? „Możemy ograniczyć problem bezdomności”

Agata Wojda, radna Koalicji Obywatelskiej złożyła propozycję wprowadzenia w Kielcach programu czipowania zwierząt właścicielskich.  – Miasto finansowałoby wszystkim mieszkańcom, którzy posiadają psy i koty możliwość bezpłatnego czipowania i jednocześnie wprowadzenia jego danych do ogólnopolskiej bazy – tłumaczy pomysłodawczyni.

Według radnej w przeciągu kilku lat kielecki samorząd mógłby znacznie ograniczyć wydatki na schronisko, które zajmuje się bezdomnymi zwierzętami.

– Dzięki elektronicznemu czipowi mamy możliwość szybkiego odnalezienia zwierzaka, który ucieknie bądź zaginie, a jednocześnie zwiększenia poziomu świadomości i odpowiedzialności z jakimi obowiązkami wiążę się posiadanie zwierzęcia – wymienia argumenty Agata Wojda.

Program pilotażowy w przyszłym roku

Radna chce, żeby w przyszłorocznym budżecie miasta znalazło się na program pilotażowy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– Czipowanie byłoby dla chętnych właścicieli zwierząt. Jednocześnie już wtedy mówilibyśmy, że w przyszłości pojawi się taki obowiązek. Chcielibyśmy z urzędnikami przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne, żeby przyzwyczaić mieszkańców oraz zbadać potrzeby w zakresie polityki miasta wobec zwierząt. Czy warto stosować takie zachęty jak bezpłatnych obowiązkowych szczepień czy kastracji i sterylizacji – dodaje Agata Wojda.

Podobny program realizowany jest z sukcesem między innymi w Aleksandrowie Łódzkim.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments