Blisko 1,5 miliarda euro dla naszego regionu! Zarząd województwa zakończył negocjacje z Komisją Europejską - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Blisko 1,5 miliarda euro dla naszego regionu! Zarząd województwa zakończył negocjacje z Komisją Europejską

Przeczytaj także

Marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski ocenił, że wypowiedzi „szeregowego urzędnika” KE nie przesądzają o zablokowaniu wypłaty dla Polski funduszy z europejskiej polityki spójności. „Negocjacje naszego programu regionalnego zakończyły się sukcesem – powiedział.

W środę zarząd województwa świętokrzyskiego poinformował o zakończeniu negocjacji z Komisją Europejską programu regionalnego na lata 2021-2027. Do Świętokrzyskiego ma trafić 1 mld 456 mln euro.

„Negocjacje zakończyły się dla naszego regionu sukcesem. Ostatnie dyskusje dotyczące transportu zostały zakończone, doszło do porozumienia. Nasze racje w dużej mierze zostały wysłuchane i spełnione” – powiedział marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Zaznaczył, że na drogi wojewódzkie zostanie przeznaczone 85,5 mln euro – co stanowi 45 proc. środków zaplanowanych na transport. „Dzięki temu będziemy mogli zrealizować kluczowe dla województwa inwestycje drogowe – obwodnice, które usprawnią i unowocześnią system komunikacyjny w regionie. Ogółem na inwestycje transportowe w nowym programie regionalnym przeznaczamy 190 mln euro” – podkreślił marszałek.

Marszałek został zapytany o poniedziałkowe informacje dziennika „Rzeczpospolita”, jakoby Komisja Europejska miała wstrzymać „praktycznie wszystkie fundusze dla Polski, dopóki nie naprawimy sądownictwa”.

Oprócz wstrzymania środków na Krajowy Plan Odbudowy (24 mld euro dotacji i 12 mld euro pożyczek z unijnego funduszu na odbudowę gospodarczą po pandemii)- podała „Rz” – „teraz pod znakiem zapytania stoi też ponad 75 mld euro z tzw. normalnego budżetu w ramach polityki spójności”. „Polska może zacząć realizować projekty, bo cztery programy operacyjne zostały już przez KE zaakceptowane, ale nie może liczyć na to, że Komisja opłaci przysłane do Brukseli rachunki” – wskazała „Rz”.

Cytowany przez „Rz” Stefan De Keersmaecker, rzecznik prasowy KE, powiedział, że „w wyniku niespełnienia warunków podstawowych Komisja nie może dokonać żadnego zwrotu przedłożonych przez Polskę wydatków, z wyjątkiem pomocy technicznej i działań przyczyniających się do spełnienia warunku podstawowego. Ponadto, o ile warunek podstawowy nie jest spełniony, Komisja może odzyskać zaliczkę przy rocznym rozliczeniu rachunków lub przy zamknięciu” – powiedział „Rz”.

„Wypowiedź szeregowego urzędnika KE nie powinna być sygnałem, który w konsekwencji przesądzi (o zablokowaniu środków)” – ocenił w środę marszałek Bętkowski. „W Brukseli spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem, a nasz region za przygotowania programu został wyróżniony. Nie odnosiliśmy wrażenia, żeby ewentualnie program regionalny był zagrożony. Podobnie jak programy, które Polska z Komisją Europejską już uzgodniła” – powiedział Bętkowski.

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik dodała, że podczas negocjacji urzędnicy KE „dali deklaracje, że do końca roku Bruksela zakończy swoje procedury”. „Oznacza to, że na początku przyszłego roku ogłosimy pierwsze konkursy” – przekazała wicemarszałek.

Wśród najważniejszych projektów, które mają zostać zrealizowane w nadchodzącej perspektywie budżetowej w woj. świętokrzyskim, jest powstanie Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO).

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski poinformował, że celem jest wdrożenie polskiej technologii terapii CAR-T dla chorych na nowotwory. CAR-T polega na modyfikacji genetycznej limfocytów T pobranych od chorego w taki sposób, by „nauczyły się” rozpoznawać komórki nowotworowe i je niszczyć.

„Dzisiaj tylko dwa państwa mają opracowaną i wdrożoną tę technologię; to USA i Izrael. Wprowadzenie tej technologii w Polsce będzie się odbywało siłami ŚCO. Stworzymy profesjonalne zaplecze infrastrukturalne i eksperckie, co może stymulować przedsiębiorstwa w zakresie badań i innowacji” – ocenił wicemarszałek Bogusławski.

Ponad 1 mld 700 mln zł ma zostać przeznaczone na infrastrukturę oczyszczania ścieków, gospodarowanie odpadami, projekty przeciwpowodziowe i z zakresu retencji, adaptację obszarów miejskich do zmian klimatu, odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. 50 mln euro zaplanowano na inwestycje w mobilność miejską. W planach jest m.in. zakup nowego taboru kolejowego w tym składów o napędzie wodorowym.

Blisko 405 mln euro w nowym programie regionalnym skierowanych zostanie na projekty społeczne. Wicemarszałek Janik wyliczała, że ponad 32 mln euro zostanie przekazane na profilaktykę i rehabilitację zdrowotną świętokrzyskich pracowników; 72,1 mln euro na edukację, a wsparcie obejmie przedszkola, szkoły podstawowe, licea i szkolnictwo zawodowe (23 mln euro). Natomiast ponad 150 mln euro ma być skierowane na bezzwrotne dotacje na działalność gospodarczą.(PAP)

 

autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także