Blisko 800 osób weźmie udział w 49. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Blisko 800 osób weźmie udział w 49. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej

Przeczytaj także

Przeglądy, warsztaty i koncerty znajdą się w programie 49 Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej, który 7 lipca rozpocznie się w Kielcach. Weźmie w nim udział blisko 800 osób z kraju i zagranicy.

Po trzech latach przerwy festiwal odbywać się będzie w podobnej formule, jak przed pandemią COVID-19. Koncert inaugurujący odbędzie się 7 lipca. Przez kolejne pięć dni harcerze uczestniczyć będą w warsztatach wokalnych, tanecznych i choreograficznych.

„Skupiamy się na walorach edukacyjnych, ponieważ pandemia miała negatywny wpływ na młodzież. Przez dwa lata festiwal odbywał się w formie online. Wracamy do normalności i z każdym dniem widzimy, że jest coraz lepiej. W tym roku ugościmy około 800 uczestników” – powiedziała podczas środowej konferencji prasowej rzecznik festiwalu phm. Agnieszka Stochmal.

„Tegoroczna edycja festiwalu będzie bardziej rozbudowana od poprzednich, pojawi się także więcej wydarzeń otwartych. Będzie m.in. konkurs piosenki harcerskiej w kieleckim Domu Środowisk Twórczych, jak również dwa dni koncertów na letniej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Pierwszego dnia zaprezentują się zespoły taneczne, a drugiego dnia wokaliści i instrumentaliści” – podkreślił dyr. artystyczny festiwalu hm. Arkadiusz Szostak.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta zaznaczył, że harcerski festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w stolicy regionu świętokrzyskiego. „Cieszymy się, że festiwal, który jest od lat kojarzony z naszym miastem, znów się odbędzie. To jedna z imprez, która może być dobrym argumentem za przyznaniem Kielcom tytułu +Europejskiej Stolicy Kultury+” – powiedział Wenta.

Festiwal zakończy się koncertem galowym, który odbędzie się 16 lipca na kieleckiej Kadzielni. Podczas koncertu najlepszym artystom wręczone zostaną złote, srebrne i brązowe „Jodły”.

Autor: Janusz Majewski

 

 

Przeczytaj także