Bogdan Wenta bez wotum zaufania. Będzie referendum nad odwołaniem? - wKielcach.info

Bogdan Wenta bez wotum zaufania. Będzie referendum nad odwołaniem?

fot. Bartłomiej Piwoński

Prezydent Kielc Bogdan Wenta  drugi raz z rzędu nie uzyskał wotum zaufania. Działania prezydenta za rok 2019  nie poparło 15 kieleckich radnych,  8 było za, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz radni mają otwartą drogę do podjęcia decyzji o referendum nad odwołaniem włodarza miasta.

Wenta również w ubiegłym roku nie otrzymał wotum zaufania. Wówczas za udzieleniem było 9 radnych, a aż 15 przeciwko. Jedna osoba się wstrzymała.

Czwartkowe głosowanie poprzedziła dyskusja nad raportem o stanie miasta w 2019 roku. Następnie głos zabrał Bogdan Wenta, który podczas swojego wystąpienia  zwracał uwagę, że w ubiegłym roku radni nie udzieli mu wotum zaufania mimo, że radni oceniali niespełna miesiąc jego rządów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bogdan Wenta o swojej kadencji: „Podejmowane przeze mnie działania przynoszą już efekty”

Po niej głos zabrali mieszkańcy, politycy oraz samorządowcy: wśród nich europoseł i wiceprezes PSL Adam Jarubas, oraz wiceminister sportu Anna Krupka.

Adam Jarubas stwierdził, że osiemnaście miesięcy to zbyt krótki czas, aby w pełni ocenić prezydenturę. Przyznał jednak, że wiele działań ocenia bardzo pozytywnie.

– Rywalizacja polityczna nie jest w tym momencie dobrym rozwiązaniem. Przyszedłem państwa poprosić o to, żeby państwo poszukali roztropności i dali sobie jeszcze szansę, żeby nie zmarnować tych szans, które stają przed Kielcami w trudnej sytuacji. W 2020 kończy się siedmioletnia perspektywa unijna i rozpoczyna się nowa. Teraz trzeba nakreślić wizję Kielc – nawiązywał do aktualnej napiętej sytuacji politycznej w kieleckiej Radzie Miasta.

Prezydenturę Wenty krytykowała poseł Anna Krupka,  wiceminister sportu. –

– Ostanie półtora roku w Kielcach to czas zaniedbań i grzechów zaniechań wobec miasta i jego mieszkańców przez prezydenta Wentę – powiedziała Krupka.

Zwracała uwagę, na brak inwestycji w infrastrukturę sportową m.in. w zakresie obiecywanej rozbudowy Hali Legionów oraz stadionu lekkoatletycznego.

Radni podzieleni w ocenie

Ostro o prezydenturze Wenty wypowiadał się  Kamil Suchański, przewodniczący kieleckiej Rady Miasta.

Przepraszam, że w 2018 roku namawiałem do głosowania na Bogdana Wentę. Popełniliśmy błąd, ale teraz możemy go naprawić. Od ostatniego wotum nieufności wszystkie problemy jeszcze bardziej narosły. Nie wyeliminowane zostały złe praktyki  – oceniał Suchański

Kamil Suchański zarzucił Bogdanowi Wencie, że nie wywiązał się z obietnic, które zawarł w swoim programie wyborczym.

– Miało być ukrócenie nepotyzmu, a teraz mamy tego całkowite zaprzeczenie. Wcale mnie nie dziwi, że miasto opuściło kolejne 1193 osoby. To Pan wręczył im bilet w jedną stronę – powiedział przewodniczący.

Z kolei  Agata Wojda pochwaliła sprawną kontynuację inwestycji rozpoczętych przez ekipę poprzedniego prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

Plusem w działaniach magistratu były – według niej – także rozpoczęte zmiany w komunikacji miejskiej. „W której przez lata panował marazm” – stwierdziła radna Wojda. Pochwaliła tutaj pracę i zaangażowanie obecnej dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Barbary Damian.

Jak mówiła „przykrym rozdziałem”  ostatniego roku rządów Wenty jest kwestia powoływania najbliższych współpracowników. Zwracała uwagę, na zamieszanie związane z powoływaniem i odwoływaniem ze stanowisku zastępcy prezydenta Danuty Papaj, która mimo, że nie spełniała wymogów formalnych i nie posiadała wyższego wykształcenia przez kilka miesięcy pełniła obowiązki zastępcy prezydenta Kielc.

Jarosław Karyś, szef PiS w kieleckiej radzie miasta jak mówił, że w ciągu roku w sprawowaniu władzy przez Wentę  nie wiele się zmieniło i nie ma podstaw do udzielenia wotum prezydentowi.

– Minęło już półtora roku. Nie możemy tyle czekać. Oczekujemy już wyników. Oczywiście sposób sprawowania władzy się zmienił, ale od prezydenta naszego miasta oczekujemy oceny wyższej niż dostateczna – stwierdził Karyś.

Anna Kibortt, szefowa klubu Projekt Wspólne Kielce, popierającego Wentę oceniła, że pozytywnych efektów rządu prezydenta w ubiegłym roku   jest „nieporównywanie więcej niż błędów”.

Zaznaczyła, że „2019 był pierwszym pełnym, ale nie do końca niezależnym rokiem rządów prezydenta Wenty, ponieważ budżet był przygotowany przez poprzedników”.

–  Dobrym miejsce do życia to takie gdzie jest słyszalny głos mieszkańców – mówiła.  Jako przykład podała powołanie rady kobiet i biznesu. Wśród pozytywnych działań wymieniała także plany wprowadzenia bonu żłobkowego oraz prace nad projektem in vitro dla młodych małżeństw.

Chwaliła Wentę za powołanie nowych dyrektorów w miejskich instytucjach:  Kieleckim Parku Technologicznym, Zarządzie Transportu Miejskiego, Kieleckim Centrum Kultury, Staży Miejskiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jak oceniła nowe szefowe tych instytucji wykazały się kompetencją i zaangażowaniem.

Wenta bez wotum, będzie referendum?

Ostatecznie 15 radnych głosowało przeciwko udzieleniu wotum zaufania prezydentowi Wencie. 2 wstrzymało się od głosu, a 8 było za.

– Z werdyktem nie chce polemizować. Sami mieszkańcy miasta ocenią ile jest w tym wyniku jest politycznej aktywności a ile troski o miasto. Tak jak w sporcie nie boimy się oceny i staniemy z nią twarzą w twarz – powiedział prezydent Kielc po głosowaniu.

Według ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada miasta może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments