Budżet Kielc 2021. Zadłużenie większe o prawie 70 mln złotych i blisko 20% spadek dochodów. "Sytuacja trudna, ale stabilna" - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Budżet Kielc 2021. Zadłużenie większe o prawie 70 mln złotych i blisko 20% spadek dochodów. „Sytuacja trudna, ale stabilna”

Znane są założenia przyszłorocznego budżetu Kielc. Deficyt miast wciąż będzie wynosić ponad 100 mln złotych. Ponadto, aż o prawie 20 procent spadną dochody miasta. „Sytuacja jest trudna, ale stabilna” – oceniają władze Kielc.

W poniedziałek władze miasta poinformowały o założeniach przyszłorocznego budżetu Kielc. Wynika z niego, że miasto cały będzie się zadłużać. W przyszłym roku zadłużenie miasta ma być większy o około 70 milionów w stosunku do roku obecnego. Wyniesie ono 1.130 mln zł co stanowi 77,4 proc. w stosunku do planowanych dochodów.

Zgodnie z projektem, budżet zamyka się kwotą ponad 1.586 mln złotych. Dochody zaplanowano na poziomie 1,460 mln zł. Natomiast deficyt wyniesie ponad 105 mln złotych.

Projekt zakłada także spadek dochodów o prawie18,9 proc.„Jest to związane z kończącą się perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2014-2020 oraz finalizowaniem podjętych przez miasto do realizacji zadań współfinansowanych z budżetu UE” – poinformowano w komunikacie przesłanym do mediów.

Władze miasta tłumaczą się także, że: „Trudna, choć obecnie stabilna sytuacja budżetu Miasta Kielce wynika z trwającego stanu pandemii, jak również z zaplanowanych w latach poprzednich zbyt optymistycznie dochodów (m.in. z wpływu z podatków od nieruchomości, gruntów w Obicach) oraz z konieczności zaciągania zobowiązań kredytowych celem finansowania inwestycji podjętych jeszcze w latach poprzednich”.

Dokończą remont Witosa, rozpoczną Domaszowskiej

Wydatki majątkowe w przyszłorocznym budżecie kształtują się na poziomie ok. 224 mln zł. Największa część dotyczy głównie infrastruktury drogowej m.in. dokończenia remontu ul. Witosa i Zagnańskiej. Władze miasta zarezerwowały także ponad 23 miliony złotych na długo odkładaną modernizację  ulicy Domaszowskiej.

Ponadto miasto zamierza rozpocząć adaptacje budynków powięziennych przy ul. Zamkowej  na potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Na ten cel w przyszłym roku zarezerwowano ponad 12 mln złotych.

W budżecie przewidziano wydatki na program wymiany, tzw. „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła, wprowadzenie w mieście wypożyczalni rowerów elektrycznych, rozbudowę chodników, oraz szereg dokumentacji.