Iluminacje świetlne, oczyszczalnia wody w zalewie czy żółto-czerwony stadion. Oto najciekawsze propozycje w Budżecie Obywatelskim 2023 - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Iluminacje świetlne, oczyszczalnia wody w zalewie czy żółto-czerwony stadion. Oto najciekawsze propozycje w Budżecie Obywatelskim 2023

Przeczytaj także

Zdjęcia i wizualizacje: bo.kielce.eu

Zakończył się termin zgłaszania projektów do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Dlatego też przedstawiamy naszą subiektywną listę 10 najciekawszych pomysłów, na które kielczanie będą mogli zagłosować jeszcze we wrześniu. To m.in. żółto – czerwone krzesełka, pomnik majonezu kieleckiego, zgniatarki do butelek oraz pierwszy park szachowy w mieście.

Do tegorocznej edycji zgłoszono łącznie 179 projektów. To 35 inwestycji dużych, 57 małych, 13 zielonych, a także 72 projektów nieinwestycyjnych. Teraz pomysły przejdą przez weryfikację, a listę projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie poznamy 1 września.

– Ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy 22 września i w tym dniu rozpocznie się  głosowanie, które potrwa do 5 października. Wyniki głosowania mieszkańców zostaną opublikowane do dnia 19 października – czytamy na stronie Idea Kielce.

Podkreślono również, że w tym roku kwota przeznaczona  na realizację projektów w ramach KBO to 8 400 000 zł. Jest to 5 mln na projekty duże, 2,1 mln na małe, 1 mln na projekty zielone i 300 tysięcy złotych na nieinwestycyjne.

Iluminacje świetlne dla miasta Kielce

– Celem projektu jest stworzenie w przestrzeni publicznej naszego miasta w okresie zimy atrakcyjnych, tematycznych instalacji świetlnych, które staną się zupełnie nową atrakcją turystyczną bazującą na DNA i historii miasta (Henryk Sienkiewicz i jego dzieła) i promykiem nadziei dla wszystkich mieszkańców w każdym wieku, jak i naszych przedsiębiorców, dotkniętych mocno skutkami pandemii koronawirusa – czytamy w opisie projektu.

Dodano przy tym, że nie chodzi o standardowe świąteczne dekoracje znane z poprzednich lat, ale „zupełną przemianę naszego miasta przy pomocy tematycznych instalacji świetlnych nawiązujących do twórczości powieściopisarza i noblisty Henryka Sienkiewicza”. Wśród proponowanych lokalizacji jest nie tylko ulica Sienkiewicza, ale także Planty, Kapitulna, czy też Rynek, Plac Artystów i Pałac Biskupów Krakowskich.

Koszt zadania przed weryfikacją: 3000000.00 zł

AED ratuje życie

Jak podkreślono w opisie projektu, Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny  to specjalistyczne urządzenie, pozwalające na przywrócenie prawidłowego rytmu serca u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Użycie takiego sprzętu jest bardzo proste i nie wymaga żadnego specjalistycznego szkolenia.

– Defibrylator udziela instrukcji, które należy wykonać, aby poprawnie udzielić pomocy poszkodowanej osobie. Defibrylator samoczynnie rozpoznaje rytm serca oraz podejmuje decyzję o tym czy konieczna jest defibrylacja. Użytkownik musi jedynie zatwierdzić wyzwolenie impulsu poprzez wciśnięcie przycisku – napisano.

Dodano także, że obecne w Kielcach defibrylatory w większości nie są w pełni ogólnodostępne. Zaproponowane działania mają więc objąć więc zakup i montaż około 15 urządzeń wraz z koniecznym wyposażeniem dodatkowym  (tj. kapsułami do ich przetrzymywania, dodatkowymi bateriami oraz elektrodami pozwalające na ich obsługę, przez nawet 12 lat) w widocznych miejscach na terenie miasta Kielce, dostępnych całodobowo dla wszystkich mieszkańców.

Koszt zadania przed weryfikacją: 195000.00 zł

Zgniataj, chroń, dbaj!

Łącznie 250 zgniatarek do butelek i puszek miałoby się pojawić w w miejscach, „gdzie kierownicy urzędu wyrażą na to zgodę”. Jako przykład podano budynki Urzędu Miasta Kielce, a także jednostki podległe, czyli m.in. Zarząd Transportu Miejskiego, Geonatura Kielce Centrum Geoedukacji, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, czy też Kieleckie Centrum Kultury. –  Dyrektorzy jednostki U.M. mogą mieć możliwość zgłoszenia większej liczby urządzeń do zainstalowania, w związku z tym wzięto pod uwagę zakupu 40 szt. urządzeń więcej niż w powyższej specyfikacji – stwierdzono w opisie.

– Zgniatarka do butelek plastikowych i puszek po napojach zmniejsza objętość butelek PET do ok. 80 %. Zgniatarka będzie promować postawę ekologiczną wśród mieszkańców naszego miasta i zachęcać do recyklingu. Systematyczne zgniatanie butelek PET i puszek aluminiowych pozwoli zabrać o wiele większą ilość odpadów przyczyniając się tym iż do atmosfery trafi mniej spalin. Urządzenie takie powinno być zamontowane w instytucjach publicznych w miejscu lokalizacji pojemników do segregacji odpadów, koszy na śmieci – przekazano.

Koszt zadania przed weryfikacją : 60000.00 zł

Pierwszy park szachowy w Kielcach na osiedlu KSM

Dzięki temu projektowi w Kielcach powstałby pierwszy park szachowy. Obiekt składałby się z 5 stolików do gry w szachy z siedziskami i byłby otwarty dla wszystkich mieszkańców. Proponowana lokalizacja to teren przy Szkole Podstawowej nr 28.

– Realizacja projektu ma na celu popularyzację szachów wśród lokalnej społeczności, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Gra w szachy rozwija sprawność intelektualną, wyobraźnię, poprawia zdolność myślenia twórczego i strategicznego oraz uczy samodzielnego rozwiązywania problemów. Łączy przyjemne z pożytecznym, a zarazem jest grą międzypokoleniową – przekazano w opisie.

Koszt zadania przed weryfikacją: 125000.00 zł

Flaga Polski w Kielcach

– Społeczność miasta Kielce jest bogata w patriotów. Na terenie miasta często możemy zobaczyć wiele symbolów narodowych, lecz w Kielcach brakuje jednego wyjątkowego miejsca, które jest kojarzone z naszym krajem. Ten projekt może to zmienić. Wielkoformatowy masz wraz z dużą flagą Polski nie tylko pokazuje przywiązanie miasta Kielce do patriotyzmu, ale również przez swoją wyjątkowość może być jednym z punktów, gdzie mieszkańcy oraz turyści mogą tworzyć pamiątkowe fotografie. Inwestycja ta zachęca również do przyjazdu do miasta, co wiąże się z zasileniem Kieleckiej gospodarki – stwierdzono w opisie.

Proponowana lokalizacja to okolice dworca PKP.

Koszt zadania przed weryfikacją: 1500000.00 zł

Żółto – czerwona arena

Projekt zakłada wymianę istniejących starych krzesełek/foteli stadionowych na Suzuki Arenie (poza „trybuną telewizyjną”od Al. Legionów, gdzie takie zmiany już weszły w życie).

– Wszyscy mieszkańcy Kielc mogą skorzystać z obiektu, tworząc wzmacnianie więzi lokalnych i poczucia przywiązania przez eksponowanie barw związanych z Kielcami. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Projekt polega na demontażu/wymianie starych, zużytych siedzisk na nowe w kolorze nawiązującym do barw Miasta Kielce. Zdemontowane siedziska będą dostępne do dalszego wykorzystania przez administratora obiektu tj. MOSiR Kielce na innych obiektach w mieście – czytamy na stronie Idea Kielce.

Koszt zadania przed weryfikacją: 1108293.16 zł

Ekologiczna oczyszczalnia wody w zalewie

Pomysł przewiduje wykonanie na rzece, przed zalewem kieleckim,  polderu z roślinami i przeszkodami filtrującymi wodę. Dzięki temu zatrzymane zostaną niesione przez rzekę osady i śmieci, „a rośliny zwiążą fosfor i inne związki chemiczne zawarte w wodzie”.

– Przyczyni się to do znacznej poprawy czystości wody w Zalewie. Silnica jest obecnie najważniejszym ciekiem wpływającym na czystość wody w Zalewie. Okazuje się, że można łatwo i tanio odciąć dopływ zanieczyszczeń budując hydrofitową oczyszczalnię rzeki. Obok filtrowania wody miałyby ona również walor edukacyjny. Dzięki oczyszczalni można byłoby w dalszej kolejności urządzić nad Zalewem plażę i kąpielisko – zaznacza autor projektu.

Koszt zadania przed weryfikacją: 200000.00 zł

Pomnik Majonezu Kieleckiego w centrum miasta z miejscem spotkań – Przyjazne Kielce i Scyzoryk

Pomnik Majonezu Kieleckiego miałby powstać w dowolnym miejscu w centrum miasta. Zaznaczono przy tym, że dobrym pomysłem jest skonsultowanie z mieszkańcami najlepszej według nich lokalizacji.

– W ramach działania wnioskodawca chce doprowadzić do powstania pomnika Majonezu Kieleckiego i zaaranżowaniem wokół niego terenu jako miejsca spotkań w centrum miasta. Jeśli zapytamy mieszkańca Polski (oraz samych Kielc) z czym kojarzą im się Kielce padają najczęściej dwie odpowiedzi – Majonez i Wiatr. (to samo potwierdzają wyniki tych kilku profesjonalnych badań, jakie prowadzono w tej sprawie) Wiatru nie damy rady umieścić na pomniku, dlatego spróbujmy uczynić to z Majonezem Kieleckim – podkreślono w opisie.

Czytamy również, że chodzi o „stworzenie miejsca – symbolu miasta, który miałby szansę stać się miejscem często odwiedzanym i fotografowanym przez mieszkańców i turystów”

– Projekt zakłada budowę wolno stojącego, estetycznego, wkomponowanego w otoczenie pomnika, z zagospodarowaniem okolicznego terenu, w szczególności w zieleń, (w zależności od położenia także ścieżkę spacerową i ławeczki), tak by osoby chcące skorzystać z atrakcji mogły to uczynić w komfortowych warunkach, korzystając równocześnie z uroków przyrody – napisano.

Koszt zadania przed weryfikacją: 300000.00 zł

Zielone miasto: 500 drzew, 500 krzewów, 500 żywopłotów, 500 pnączy, czyli po 100 w każdej „dzielnicy” Kielc.

Pomysłodawcy podkreślają, że Kielce kiedyś były zielone, a teraz zaczynają coraz bardziej przypominać betonową pustynię. Dlatego też chcieliby „posadzić 500 szt. drzew, 500 szt. dużych krzewów (soliterowych), 500 mb żywopłotów (zwłaszcza między drzewami w pasach drogowych, gdyż wyłapują one smog samochodowy oraz pył, a także 500 mb pnączy (zwłaszcza na ogrodzeniach), po 100 dla każdej z części Kielc (Centralnej, Północnej, Południowej, Wschodniej i Zachodniej)”.

– Z efektów projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Kielc w tym osoby z niepełnosprawnością. Projekt będzie pozytywnie oddziaływał na środowisko naturalne i jakość powietrza w mieście – oddychanie czystszym powietrzem (tlenem), obniżona słyszalność poziomu hałasu, zwłaszcza przez osoby niewidzące i słabo słyszące, schronienie w czasie deszczu i upału, lepsze samopoczucie, korzystanie przez mieszkańców z zaoszczędzonych zasobów wodnych, wpisując się tym samym w program walki ze smogiem oraz plan adaptacji Miasta Kielce do zmian klimatu do roku 2030 – czytamy w opisie projektu.

Koszt zadania przed weryfikacją: 635000.00 zł

Zielono mi! SKWER JAGIELLONÓW na Czarnowie, czyli park w pełnym blasku przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Jagiellońskiej

Skwer Jagiellonów to rekreacyjny teren zielony znajdujący się u zbiegu ulic Grunwaldzkiej, Szkolnej i Jagiellońskiej na os. Jagiellońskie w dzielnicy Czarnów. Projekt zakłada zielone zagospodarowanie tego terenu i przystosowania go do potrzeb wypoczynkowych mieszkańców.

– . W przejściu pomiędzy blokami nr 30, nr 32 i nr 34 planuje się nasadzenie niższych krzewów ozdobnych. Elementami znacząco poprawiającymi bezpieczeństwo na osiedlu będzie montaż oświetlenia parkowego w taki sposób, aby w porze nocnej ułatwiać bezpieczne przemieszczanie się po parku, a z drugiej nie powodować nadmiernego naświetlania mieszkań w sąsiednich blokach, dlatego latarnie nie będą umieszczone bezpośrednio przed oknami, tylko w dalszej odległości od bloków. Kolejnym elementem poprawy bezpieczeństwa będzie montaż kamer, umieszczonych na parkowych latarniach -opisano założenia projektu.

Ponadto całość skweru ma być uzupełniona elementami małej architektury, czyli ławkami parkowymi i koszami na śmieci. Przewiduje się również między innymi posadzenie pięknego drzewa ozdobnego, kwitnącego na różowo, doposażenie istniejącej siłowni zewnętrznej i budowę nowych alejek spacerowych.

–  Ponadto z uwagi na nazwę Skweru, w projekcie przewidziano również plenerową lekcję historii z okresu panowania dynastii Jagiellonów. Każdej alejce przypisano „opiekę” patrona w postaci poszczególnego władcy z dynastii Jagiellonów. Przy ścieżkach planowane jest zamontowanie tablic informujących zawierających informację o jej nazwie z zamieszczonym krótkim rysem biograficznym danego władcy i jego wizerunkiem – stwierdzono.

Koszt: 300000.00 zł

 

Przeczytaj także