Były prezydent Kielc szefem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Były prezydent Kielc szefem Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Bogdan Borkowski został pełniącym obowiązki prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Nowy szef jednego z największych koncernów obronnych w Europie to były prezydent Kielc.

Borkowski był włodarzem naszego miasta od 1997 do 1998 roku. Był to bardzo ciekawy okres polityczny w Kielcach, nazywany dwuwładzą. Borkowski dzielił urząd z Jackiem Jędrzejkiewiczem. I to dosłownie, bowiem obaj panowie zajmowali prezydenckie gabinety, organizowali konferencje prasowe, uczestniczyli w różnego rodzaju miejskich wydarzeniach i wydawali polecenia urzędnikom.

Dlaczego doszło do takie sytuacji? Borkowski był skonfliktowany z radnymi, którzy nie udzielili mu absolutorium, co oznaczało jego odwołanie. Jednak decyzję zaskarżono do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która stwierdziła, że głosowanie o odwołaniu powinno zostać powtórzone z powodu naruszenia przepisów. Jednak radni nie zastosowali się do decyzji i na stanowisko prezydenta wybrali Jędrzejkiewicza.

Borkowski był również miejskim radnym od 1994 do 1998 roku.

Zmiana w PGZ

Dotychczasowy prezes PGZ Andrzej Kensbok – który ma zostać wiceprezesem KGHM – złożył w środę rezygnację z funkcji. Rada nadzorcza odwołała pozostałych członków zarządu; do pełnienia obowiązków prezesa oddelegowała Bogdana Borkowskiego – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

„Andrzej Kensbok z dniem 24 marca 2021 r. złożył rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu PGZ S.A. Rada nadzorcza odwołała pozostałych członków zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Do pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu spółki RN oddelegowała Bogdana Borkowskiego, a do pełnienia obowiązków wiceprezesa Pawła Olejnika” – napisała PGZ w komunikacie.

Do PGZ należy ponad 50 spółek produkujących i remontujących uzbrojenie, Grupa ma także udziały w 32 dalszych spółkach branż zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii.

Przeczytaj także