Centrum kultury "Szklany Dom” udostępniono po remoncie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Centrum kultury „Szklany Dom” udostępniono po remoncie

Przeczytaj także

Multimedialna wystawa poświęcona Żeromskiemu, kilkumetrowa ściana otwartych książek, odnowiona sala widowiskowa – to nowe atrakcje centrum kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. W piątek obiekt udostępniono do użytku po kompleksowym remoncie.

Podczas nowego otwarcia „Szklanego Domu” po raz pierwszy można było zwiedzić gruntownie zmienioną przestrzeń tej instytucji. „W ramach tego zadania powstała wystawa multimedialna i przestrzenna, możemy tam obejrzeć, fotografie i rękopisy Żeromskiego. Wystawa jest skierowana do osób w różnym wieku. Każdy z odwiedzających będzie mógł poznać najciekawsze fakty z życia pisarza i jego związki z Ciekotami” – powiedział wójt gminy Masłów Tomasz Lato.

Podczas piątkowego wernisażu zaprezentowano multimedialną wystawę poświęconą Stefanowi Żeromskiemu. Sercem wystawy jest kilkumetrowa instalacja artystyczna z otwartych książek.

Samorządowiec dodał, że w obiekcie można również obejrzeć specjalną, jedyną taką w Polsce, przestrzeń poświęconą pisarce Barbarze Wachowicz z jej rękopisami, nagrodami, księgozbiorem, a nawet scenicznym strojem.

„Zmiany wzbogacą ofertę edukacyjną i kulturalną placówki poprzez możliwości organizacji nowych tematycznych lekcji muzealnych oraz zajęć i wydarzeń skierowanych do mieszkańców i turystów” – dodał wójt Lato.

Zaznaczył, że dzięki pozyskanym środkom wykonano również instalacje fotowoltaiczne, przebudowano amfiteatr, gdzie odnowiono siedziska na widowni oraz schody, utwardzono również teren przed sceną.

Modernizacja Szklanego Domu została zrealizowana z udziałem środków europejskich. Koszt inwestycji to 800 tys. zł.

Stefan Żeromski był prozaikiem, dramatopisarzem oraz publicystą. Urodził się 14 października 1864 r. w Strawczynie k. Kielc. W miejscowym kościele do dziś znajduje się metryka chrztu pisarza. Wychowywał się w Ciekotach w Górach Świętokrzyskich. Od 1874 r. uczył się w Męskim Gimnazjum Rządowym w Kielcach, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego. Akcję wielu swoich utworów umieścił na Kielecczyźnie. Tytuł powieści „Wierna Rzeka” stał się nawet nową nazwą dla przepływającej na zachód od Kielc rzeki Łosośnej oraz stacji kolejowej w pobliżu Gnieździsk (linia Kielce-Włoszczowa).

Pisarz zmarł w Warszawie 20 listopada 1925 roku. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko-reformowanym na warszawskiej Woli.

Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” w Ciekotach rozpoczęło działalność w 2011 r.; powstało m.in. dzięki środkom unijnym. Instytucja służy prezentacjom sztuki współczesnej oraz realizacjom programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ośrodek znajduje się na Szlaku Literackim, wiodącym przez świętokrzyskie miejscowości mające związek z inspiracjami literackim, narodzinami lub pobytem w nich znanych polskich pisarzy. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także