Centrum Zdrowia Psychicznego uruchamia poradnię asystentów zdrowienia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Centrum Zdrowia Psychicznego uruchamia poradnię asystentów zdrowienia

Przeczytaj także

Poradnia asystentów zdrowienia rozpocznie działalność w Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Kusocińskiego w Kielcach. Placówka będzie bezpłatnie pomagać osobom w kryzysie psychicznym.

Poradnia asystentów zdrowienia zacznie działać 27 lutego. Będzie dostępna w każdy wtorek w godzinach 7.00-14.00. Bezpłatnych porad udzielą dwie asystentki zdrowienia, czyli osoby, które doświadczyły kryzysu zdrowia psychicznego, przeszły własną terapię, skończyły specjalistyczny kurs i chcą pomagać innym.

– Naszym celem jest dotarcie do osób, które nie chcą podjąć leczenia, a rodzina widzi, że ich bliscy potrzebują pomocy – powiedziała asystentka zdrowienia Centrum Zdrowia Psychicznego w Kielcach Izabela Kieres.

Zadaniem asystenta będzie pomoc osobie w kryzysie, nakłonienie do leczenia, edukacja i przede wszystkim wskazanie możliwości dalszych działań terapeutycznych w Centrum Zdrowia Psychicznego.

– Jeśli ktoś choruje, np. na cukrzyce, nie ma problemu z tym, aby przyznać się do swojej choroby i podjąć leczenie. Niestety, inaczej jest z problemami psychicznymi. Istnieje duża autostygmatyzacja i wypieranie problemu. Wciąż jest obawa, że zostanie nam przypięta swego rodzaju etykieta osoby z problemami psychicznymi. Ale to nie jest prawda. Sama przyszłam kryzys i wstydziłam się iść do lekarza psychiatry. Byłam osobą bardzo zamkniętą w sobie. Nie poradziłam sobie z pewnymi problemami osobistymi i emocje wzięły górę. Teraz wiem, jak to wygląda i też wiem, że najważniejszy jest pierwszy krok i udzielenie sobie samemu pomocy – zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że w Centrum Zdrowia Psychicznego dostępne są różne formy wsparcia. Chory może liczyć na pomoc psychologa w poradni zdrowia psychicznego i na oddziale psychiatrycznym w ciągu dnia, a także na całodobowym oddziale psychiatrycznym.

– Badania jasno wskazują, że co czwarta osoba doświadczy w życiu lub już doświadczyła kryzysu zdrowia psychicznego, można powiedzieć, że są to choroby XXI wieku. Niestety pęd życia, problemy osobiste, czy też zdrowotne powodują, że dużo osób boryka się z kryzysami zdrowia psychicznego. Swoje dołożyła w ostatnich latach pandemia, a także wojna w Ukrainie – zaznaczyła Kieres.

Centrum zapewnia także wsparcie pacjentom w ramach tzw. opieki środowiskowej w domu chorego.

– Staramy się aktywizować pacjentów, sprawić, by poczuli się bezpiecznie. Jednocześnie współpracujemy z fundacjami, zakładami aktywności zawodowej, aby pomóc naszym pacjentom w podjęciu codziennych zdań – powiedziała.

Do Centrum Zdrowia Psychicznego można przyjść bez skierowania.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także