Chcą pomóc przedsiębiorcom. Radny Bursztein i stowarzyszenie Przyjazne Kielce proponują ulgi - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Chcą pomóc przedsiębiorcom. Radny Bursztein i stowarzyszenie Przyjazne Kielce proponują ulgi

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługujące mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom proponują radny Maciej Bursztein oraz stowarzyszenie Przyjazne Kielce. Projekt uchwały jest gotowy i może być procedowany już na czwartkowej sesji Rady Miasta.

– Brakuje rozwiązań, które wzmocniłby rozwój gospodarczy miasta. My właśnie tą uchwałą chcemy zapoczątkować zmiany, które miałyby poprawić sytuację w Kielcach. Chodzi o impuls przestawiający wszystko na właściwe tory. Zarówno dla lokalnych, jak i zewnętrznych przedsiębiorców. Uchwała jest skonstruowana w taki sposób, aby miasto nie poniosło praktycznie żadnych kosztów – mówi radny Maciej Bursztein.

Uchwała ma zwalniać z podatku od nieruchomości nowych przedsiębiorców. Jak zaznacza Arkadiusz Stawicki z Stowarzyszenia Przyjazne Kielce, ulga ma dotyczyć 98,8% wszystkich inwestorów. Próg wejścia zaczyna się już od 100 tysięcy złotych, co jest jedną z najniższych stawek w całej Polsce. Dla małych przedsiębiorców jest to 200 tysięcy, a dla średnich milion złotych.

– W oparciu o przepisy, które istnieją między innymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także Suchedniowie stworzyliśmy omawianą uchwałę. Proponujemy ulgę dla micro przedsiębiorców, którzy zainwestują w Kielcach tylko 100 tysięcy złotych. Jest to jeden z najniższych progów wejścia z inwestycją do samorządu w Polsce. Dajemy takie niskie progi, ponieważ chcemy zachęcić jak największą liczbę osób do inwestowania w Kielcach. – dodaje Arkadiusz Stawicki.

Nowi inwestorzy mogą się spodziewać, że ulga będzie obowiązywać przez 12 miesięcy. Okres zwiększy się o połowę wyznaczonego czasu, jeśli przedsiębiorca zarejestruje w Kielcach swoją działalność. Co wyróżnia projekt od szeregu podobnych? W przeciwieństwie do na przykład Ostrowca Świętokrzyskiego, inwestorzy będą mogli zajmować się każdym rodzajem działalności bez żadnych ograniczeń.

– Proponujemy, aby nasza uchwała została przyjęta na najbliższej sesji rady miasta. Chcemy, żeby obowiązywała do końca 2022 roku. Aby po tym czasie sprawdzić, czy projekt potrzebuje jakichś poprawek lub korekt. Jest to ulga, która dotyczy mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Chcemy zobaczyć, jak funkcjonuje w praktyce ta uchwała – zaznacza Maciej Bursztein.

Pomysł nie dotyczy tylko nowych budynków. Uchwała wyróżnia także użytkowane przestrzenie, które posłużą do stworzenia kolejnych miejsc pracy.

Przeczytaj także