„Ciepła Woda Użytkowa, czyli ciepła woda bez piecyka”. Weź udział w programie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

„Ciepła Woda Użytkowa, czyli ciepła woda bez piecyka”. Weź udział w programie

Przeczytaj także

fot. łazienka przed i po modernizacji

Ciepło sieciowe ogrzewa większość mieszkań i lokali na terenie naszego miasta. Ciepła woda wypływająca z kranów jest natomiast w wielu przypadkach podgrzewana w piecykach gazowych lub podgrzewaczach elektrycznych. Można to jednak zmienić przystępując do programu „Ciepła Woda Użytkowa, czyli ciepła woda bez piecyka”. Rozwiązanie to pozwoli na zwiększenie komfortu życia, estetyki i wartości mieszkania, a co najważniejsze gwarantuje poprawę bezpieczeństwa życia i zdrowia eliminując zagrożenie jakim jest zatrucie tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.

CO TO JEST CIEPŁA WODA UŻYTKOWA – CWU

Ciepła woda użytkowa to woda wodociągowa, która jest podgrzewana przez cały rok do temperatury 55-60 °C ciepłem sieciowym produkowanym w elektrociepłowni, a nie przy pomocy piecyka gazowego. Podgrzanie odbywa się bowiem w węźle cieplnym usytuowanym zazwyczaj w piwnicy budynku. Następnie podgrzana woda, poprzez instalację wewnętrzną w budynku, płynie bezpośrednio do kranów w mieszkaniach odbiorców.

UŻYWASZ GAZU? MUSISZ STALE DBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się piecyk gazowy, to musisz bezwzględnie przestrzegać zasad jego eksploatacji, zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego, a także instrukcji użytkowania. Jeżeli do łazienki będzie napływać zbyt mała ilość powietrza, to nastąpi wówczas niepełne spalanie gazu. W konsekwencji w spalinach pojawi się trujący tlenek węgla (czad). Przy niesprawnej wentylacji będzie się on gromadzić w mieszkaniu, narażając jego mieszkańców na groźne dla zdrowia i życia zatrucie.

CENTRALNA CIEPŁA WODA UŻYTKOWA TO ŚWIETNY WYBÓR

Zmorą użytkowników piecyków gazowych jest ich duża awaryjność oraz konieczność dokonywania przeglądów w terminie. Ciągła konserwacja i naprawa urządzeń może nadszarpnąć domowy budżet. Woda podgrzewana ciepłem sieciowym to dużo bardziej komfortowe rozwiązanie, gdyż nie trzeba się martwić o problemy techniczne i koszty związane z wykonywaniem przeglądów i usług serwisowych. Należy ponadto pamiętać, że niewłaściwa eksploatacja gazowego podgrzewacza wody może skutkować poważnymi następstwami. W większości mieszkań wymieniono nieszczelne, stare okna na nowoczesne plastikowe lub drewniane. Część mieszkańców decyduje się dodatkowo na zasłonienie kratek wentylacyjnych. Wszystko to wpływa na zmniejszenie ilości dopływającego świeżego powietrza, które jest niezbędne do całkowitego spalenia gazu. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje, że powstający tlenek węgla, pozostaje w lokalu, zagrażając życiu i zdrowiu domowników. Zagrożenie to można wyeliminować wykorzystując ciepło sieciowe do centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kolejną zaletą jest fakt, iż proces podgrzewania realizowany jest zazwyczaj w piwnicach, a z łazienek i kuchni znikają indywidualne podgrzewacze. Za budowę i wyposażenie węzła cieplnego odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach, a administrator budynku przeznacza pomieszczenie na ten cel. W ten sposób eliminuje się zagrożenie zatrucia czadem oraz wybuchem gazu czy porażeniem prądem elektrycznym. Mieszkańcy zyskują niezabudowaną, wolną od urządzeń i instalacji przestrzeń w łazience, którą można dodatkowo zagospodarować. Ponadto jak wskazują analizy rynkowe, mieszkania wyposażone w instalację ciepłej wody użytkowej zyskują na wartości i cieszą się większym zainteresowaniem potencjalnych klientów. Innym plusem systemu CWU jest możliwość jednoczesnego korzystania z ciepłej wody przez wiele osób, a także dodatkowa opcja montażu instalacji cyrkulacji wody, dzięki czemu, aby wziąć gorącą kąpiel nie trzeba czekać, aż z rur spłynie zimna woda. W przypadku piecyków jest to niemożliwe, a ponadto trzeba odczekać, aż samo urządzenie osiągnie parametry umożliwiające prawidłową pracę. Odpowiednio wyregulowany system CWU zapewnia lokatorom stałą temperaturę wody, obniżając jednocześnie jej zużycie i koszty ponoszone przez gospodarstwo domowe. Korzystanie z centralnej wody użytkowej to również wymierne korzyści dla środowiska. Dzięki wykorzystaniu ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej ogranicza się emisję CO2 do atmosfery w miejscu podgrzewania wody, a tym samym poprawia się jakość powietrza w mieście, co ma wpływ na zdrowie mieszkańców.

Czas na zmianę! Wybierz wodę podgrzewaną ciepłem sieciowym.

Chęć przystąpienia do programu „Ciepła woda użytkowa, czyli ciepła woda bez piecyka” można zgłosić do zarządcy lub administracji budynku, w którym mieszkasz. Więcej informacji TUTAJ

Przeczytaj także