Ćmielów. Imbryk jako fontanna i ławki przypominające filiżanki staną w centrum miasta - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Ćmielów. Imbryk jako fontanna i ławki przypominające filiżanki staną w centrum miasta

Przeczytaj także

Wizualizacje: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Fontanna i ławki nawiązujące do porcelanowego serwisu Empire staną na rynku w Ćmielowie (Świętokrzyskie). Kilkumetrowe odlewy są już gotowe, na placu pojawią się w połowie roku, wtedy też ma się zakończyć rewitalizacja centrum miasta – poinformował PAP burmistrz Joanna Suska.

„Serce miasta powinno być odpowiednio zagospodarowane. Planując rewitalizację, nie wyobrażaliśmy sobie, aby nie nawiązać do historii i tradycji naszego miasta związanych z produkcją porcelany” – powiedziała PAP Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Projekt rewitalizacji centrum zakłada, że na płycie rynku ustawione zostaną cztery filiżanki z siedziskami oraz jedna na środku z imbryczkiem o wysokości ponad czterech metrów, która pełnić będzie rolę fontanny.

„Filiżanki mają nawiązywać do przedwojennej kolekcji Empire, pochodzącej z Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież w Ćmielowie. Największy stopień trudności stanowiło przygotowanie odlewów imitujących porcelanę. Było to specyficzne zamówienie, odlewy wykonywała firma, która produkuje również kadłuby do statków, odlew jednej filiżanki trwał około 500 godzin” – zaznaczył burmistrz.

Rewitalizacja obejmie również urządzenie zieleni w centrum miasta i modernizację oświetlenia. Prace są wykonywane pod nadzorem konserwatora zabytków. Rewitalizacja powinny się zakończyć do końca czerwca. Prace są współfinansowane z Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Gmina pozyskała na ten cel 5 mln zł.

Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają końca XVIII wieku. Kolekcja porcelany Empire została zaprojektowana na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego (przełom 1933/1934) do jego siedziby na Zamku Królewskim. Od 2012 roku stała się oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Obecna jest także na dworze króla Belgów, w Kancelarii Prezydenta RP, w Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także