Co dalej z Obicami? Chińczycy mogą wyłożyć miliardy!

Co dalej z Obicami? Chińczycy mogą wyłożyć miliardy!

Tylko w tym roku teren w Obicach oglądało pięciu zagranicznych inwestorów. Jednak minie jeszcze trochę czasu, zanim dojdzie do konkretnych rozmów.

Koncepcja utworzenia strefy inwestycyjnej w Obicach była wiodący temat świętokrzyskiego Forum Ekonomicznego organizowanego przez Echo Dnia. W spotkaniu uczestniczyli: przedsiębiorcy, samorządowcy i politycy z naszego regionu.

Władze Kielc dysponują gruntami o wielkości 550 hektarów, co powoduje, że może być to jedna z największych stref inwestycyjnych w Europy Środkowo Wschodniej.

Jednak, żeby tak się stało trzeba najpierw uregulować kwestie własnościowe.

– Jeśli chcemy zmienić cel budowy z lotniska na strefę inwestycyjny musimy zawiadomić byłych właścicieli o możliwości zwrotu działek. Oni o te zwroty mogą występować. Potrzebujemy pomocy na poziomie centralnym, żeby te postępowania zwrotowe odbyły się na stopie zadośćuczynienia i co najważniejsze, w krótkim czasie. Inaczej ten teren będzie bezużyteczny i będzie można tam wybudować jedynie lotnisko – tłumaczył Filip Pietrzyk z kieleckiego ratusza.

Bartłomiej Orzeł, doradca premiera Mateusza Morawieckiego podkreślił, że rząd będzie wspierał działania na rzecz przekształcenia trenów w Obicach.

– Pan premier wie o terenach w Obicach. Z całą pewnością przekształcenie tego obszaru na tereny inwestycyjne będzie miało wsparcie rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Bartłomiej Orzeł.

O tym, że potencjał terenu w Obicach jest ogromny mówił Marcin Perz, prezes specjalnej strefy ekonomicznej Starachowice. Tylko w ostatnich miesiącach tereny inwestycyjne były prezentowane już 5 zagranicznym inwestorom.

– Niecałe dwa miesiące temu, wraz z przedstawicielami miasta, tereny w Obicach przedstawialiśmy inwestorowi z Chin. Chodzi o branżę motoryzacyjną. Chińczycy robią między innymi silniki do samochodów elektrycznych. Inwestycja jest warta 3 mld złotych – mówił Marcin Perz.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o