Co dalej z parkingiem nad torami oraz na Placu Wolności? Konkretów wciąż brak - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Co dalej z parkingiem nad torami oraz na Placu Wolności? Konkretów wciąż brak

Przeczytaj także

Choć modernizacja kieleckiego dworca PKP rozpoczęła się już na początku roku, to jednak nadal nie wiadomo kiedy ruszy budowa parkingu nad torami. Konkretów brakuje także, gdy mowa o planowanych podziemnych miejscach postojowych na Placu Wolności.

O parkingu nad torami dworca mówi się od wielu lat. Ten miałby być sfinansowany z pieniędzy miejskich. Docelowo powstałoby tam około 400 miejsc parkingowych, a obsługa parkingu odbywałaby się z dwóch stron: od strony śródmieścia i ulicy Mielczarskiego. Płyta pełniłaby także funkcję zadaszenia nad układem torowym i peronami, chroniąc podróżnych przed wpływami atmosferycznymi. Na razie jednak sprawa budowy parkingu ugrzęzła.

– Po wieloletnich i bardzo trudnych negocjacjach z PKP PLK S.A. sporządzono porozumienie, na mocy którego w ramach sporządzanego projektu przebudowy linii kolejowej S8 ujęty też będzie ww. parking – Kielce zobowiązały się do pokrycia kosztów projektowych tego elementu. Obecnie PKP PLK S.A. jest w trakcie procedury mającej na celu wyłonienie projektanta – tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc.

Władze miasta chciałyby zająć się także pozostałymi elementami infrastruktury stacji. Mowa o tunelu podziemnym, torowisku z peronami, czy też przedpolu dworca od strony śródmieścia. Dostosowanie peronów i tunelu do potrzeb osób niepełnosprawnych ma być przedmiotem inwestycji PKP PLK S.A. w ramach planowanej całkowitej przebudowy układu torowego stacji Kielce. Prezydent w zeszłym roku sporządził koncepcję i wstępną wycenę sposobu dostosowania dla osób niepełnosprawnych krańcowych zejść do tunelu oraz jednego z placu Niepodległości. Miasto sporządziło także wstępne alternatywne koncepcje docelowego zagospodarowania placu Niepodległości, które były przedmiotem konsultacji społecznych na platformie Idea Kielce – twierdzi rzecznik.

Przebudowa infrastruktury stacji kolejowej została ujęta w dokumentach regionalnych jako „priorytetowe przedsięwzięcie strategiczne”. To zaś ma dawać duże szanse na uzyskanie dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.

Kiedy parking podziemny na Placu Wolności?

Kolejny parking w centrum miasta, który od lat nie może się doczekać realizacji ma zostać wybudowany pod płyta Placu Wolności. Pierwsze plany powstały 8 lat temu, jednak wciąż urzędnicy nie są w stanie znaleźć finansowania dla tej inwestycji. Ratusz posiada natomiast kompletną dokumentację projektową, a także ważne pozwolenie na budowę (mowa tutaj również o samej modernizacji Placu Wolności).

– Inwestycja została ujęta w Kontrakcie Programowym Województwa Świętokrzyskiego i uzyska dofinansowanie unijne na poziomie ok. 39 mln zł jeśli będzie realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Miasto jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, obecnie oczekujemy na podpisanie porozumienia w sprawie wsparcia doradczego dla projektu PPP i powołaniu zespołu ekspertów, którzy pomogą miastu w negocjacjach z zainteresowanymi partnerami – mówi rzecznik.

Ponadto pod koniec 2021 roku wysłano zapytanie do kilkunastu firm branżowych, czy byłyby zainteresowane realizacją wspomnianego parkingu w wyżej wspomnianej formule. – Odpowiedziały trzy podmioty wyrażając wstępne zainteresowanie – podsumowano.

W przypadku obu omawianych inwestycji nie padają konkretne daty.

Przeczytaj także