Czy Anna Krupka blokuje rozbudowę Hali Legionów? Politycy Koalicji oskarżają, a wiceminister sportu ostro komentuje - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Czy Anna Krupka blokuje rozbudowę Hali Legionów? Politycy Koalicji oskarżają, a wiceminister sportu ostro komentuje

Politycy Koalicji Obywatelskiej uważają, że wiceminister sportu Anna Krupka celowo blokuje finansowanie rozbudowy Hali Legionów i Akademii Piłkarskiej w Kielcach. Projekty złożone przez samorząd Kielc do programu Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu miały utknąć w „ministerialnej zamrażarce”.

„To historia, która nie dotyczy wyłącznie Kielc. Tak naprawdę jest przestrogą dla wszystkich samorządów” – mówił w czwartek poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz.

Anna Krupka odpowiadając na zarzuty oceniła, że „Koalicja Obywatelska opiera się na fałszywych przesłankach, manipulacjach i kłamstwach”.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach Sienkiewicz oraz miejski radny KO Michał Braun zauważyli, że politycy PiS o rozbudowie Hali Legionów, w której mecze rozgrywa Łomża VIVE Kielce, mówili od 2016 roku. Zarzucali, że do tej pory inwestycja nie została zrealizowana, a plany nie są wspierane przez rządzących.

Braun relacjonował, że w 2019 roku miasto przygotowało wnioski o rozbudowę Hali Legionów i budowę kompleksu boisk Akademii Piłkarskiej przy ulicy Prostej. Dokumenty zostały złożone do tzw. planu inwestycji sportowych o szczególnym znaczeniu realizowanym przez ówczesne Ministerstwo Sportu i Turystyki.

„Już wtedy minister Krupka bombardowała te działania, argumentując, że termin zgłoszeń dawno minął, a działania władz miasta są pozorowane. Mimo, że terminu na składanie wniosków nie było. Wnioski można było składać przez cały roku” – mówił Braun.

Dodał, że mimo licznych monitów ze strony urzędu miasta resort nie potrafił odpowiedzieć, co dzieje się z wnioskami. Jak zaznaczył, w tym czasie kolejne miasta dostawały już fundusze na swoje inwestycje: pieniądze trafiały do Spały, Zakopanego, Wałcza, Warszawy, Częstochowy i Zamościa.

Radny poinformował, że pod koniec 2020 roku zwrócił się do ministerstwa sportu o dostęp do informacji publicznej i udostępnienie dokumentów związanych z oceną tych wniosków. Z odpowiedzi, którą otrzymał wynika, że „zgłoszenia nie zostały ocenione negatywnie, ani odrzucone”.

Według Sienkiewicza, „w tej sprawie mamy do czynienia z podejrzeniem celowej bezczynności urzędniczej, celowego zachowania, co jest karalne”. Wezwał też Krupkę do „jak najszybszego ustosunkowania się do zarzutów”.

Krupka podkreśliła, że „nie są prawdą słowa panów Sienkiewicza i Brauna o rzekomym wstrzymywaniu rozpatrzenia dwóch wniosków miasta Kielce”.

„Te wnioski, podobnie jak wnioski ponad 20 samorządów z całej Polski, nie zostały jeszcze ocenione – ani pozytywnie ani negatywnie, co łatwo sprawdzić. W związku ze zmianami organizacyjnymi wynikającymi z powstania Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu procedowanie są obecnie przepisy na nowo konstytuujące Komisję do spraw inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, która podejmować będzie decyzje w zakresie oceny wszystkich zgłoszeń, które na dzień dzisiejszy nie zostały ocenione” – zaznaczyła Krupka.

Jak zaznaczyła, gdy cała Polska walczy z pandemią, świętokrzyska Koalicja Obywatelska zajmuje się walką polityczną. „I trafia… jak kulą w płot”.

Dodała, że od 2016 r. do województwa świętokrzyskiego popłynęło ponad 90 mln zł na budowę, rozbudowę, modernizację czy remonty obiektów sportowych. Z tego blisko 20 mln zł na inwestycje sportowe w samych Kielcach.

„Poseł Sienkiewicz wraz z radnym Braunem obnażyli nieudolność i niespełnione obietnice prezydenta Kielc Bogdana Wenty, który przecież wywodzi się z ich środowiska politycznego. Jeżeli rzeczywiście na sercu leży im dobro Kielc, powinni rozliczyć z tej obietnicy prezydenta Wentę i wywrzeć na nim presję, by wziął się wreszcie do pracy” – dodała Krupka. Wskazała jednocześnie, że modernizacja Hali Legionów była jedną z obietnic wyborczych Bogdana Wenty. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Przeczytaj także