Dlaczego warto debatować? Rozmawiamy z organizatorem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Dlaczego warto debatować? Rozmawiamy z organizatorem Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej

Kilkanaście debat oraz szkoleń dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego zorganizował w tym roku Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Organizacją prowadzącą RODM jest Fundacja im. Stefana Artwińskiego. O tym dlaczego warto dyskutować rozmawiamy z prezesem organizacji, Mają Wanat.

Dlaczego powinniśmy dyskutować o ważnych sprawach związanych z polityką zagraniczną?

 Maja Wanat: – Należy zdawać sobie sprawę, że decyzje które zapadają na poziomie rządowym, europejskim czy międzynarodowym mają bezpośredni wpływ na naszą codzienność.  Podnoszenie świadomości mieszkańców województwa świętokrzyskiego, jak ważna jest polityka międzynarodowa to jedna z misji naszego ośrodka.

– Czy młodzież chętnie bierze udział w  debatach? Czy jest zaangażowana w ważne sprawy dla Polski?

– To zaangażowanie często nas pozytywnie zaskakuje podczas każdej debaty czy warsztatów.  Bierze w nich udział duża liczba młodych ludzi. Młodzież chce poznawać historię Unii Europejskiej, rozmawiać o jej problemach, ale również poszukiwać diagnozy. Jest coraz bardziej świadoma. Sprawia nam to wielką radość, że młodzież chce z nami współpracować. W przyszłym roku przedstawimy dla nich również propozycje staży oraz praktyk w naszym Ośrodku.

 – Które debaty wywołały największe dyskusje?

– W pamięci zapadła mi debata o Brexicie. Publiczność zadawała wiele pytań, a dwóch dyskutujących ze sobą politologów wchodzili w bardzo ciekawa polemikę.

 – Czy ludzie mieszkający w woj. świętokrzyskim czują potrzebę dyskusji o tematach, które przedstawiacie.

– Na jednym z naszych wydarzeń dotyczących Unii Europejskiej było ponad 60 osób. Do tej pory w debatach wzięło udział ponad 1000 osób. Myślę, że te liczby pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie na organizowanie debat o tematyce międzynarodowej.

 – Na swoich spotkaniach często gościcie ludzi, którzy są ekspertami w danej dziedzinie.

– Tak, gościliśmy politologów m.in. Kazimierza Kika i Witolda Sokałe. Historyków: Adama Massalskiego oraz Marka Jedynaka. Gośćmi naszych wydarzeń byli żołnierze z CPdMZ na czele z Panem Pułkownikiem Pawłem Chabielskim. W debatach brali udział również wolontariusze misji humanitarnych oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

– Dziękuje za rozmowę.