Dron antysmogowy zbada czym palą kielczanie - wKielcach.info

Dron antysmogowy zbada czym palą kielczanie

Dron wyposażony w  specjalne detektory zbada jakość spalin produkowanych w piecach mieszkańców Kielc. Urządzenie zostało zakupione w ramach budżetu obywatelskiego, a funkcjonariusze Straży Miejskiej rozpoczęli już szkolenia. 

Pierwsze kontrole rozpoczną się już podczas tegorocznego sezonu grzewczego. Dron będzie przelatywał w pobliżu kominów szukając tego, z którego wydobywa się podejrzany dym.

Czujnik podpięty do drona pozwoli wykryć związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskażą na spalanie m.in. odpadów.

Renata Gruszczyńska, komendant Straży Miejskiej w Kielcach uważa, że dron antysmogowy  pozwoli na  skuteczniejsze wykrywanie przypadków łamania prawa i karanie osób zatruwających środowisko.

– Będzie to duże ułatwienie, zwłaszcza kiedy mamy stan epidemii. Ograniczy to liczbę interwencji, które musielibyśmy podjąć bezpośrednio u mieszkańców i w lokalach gdzie do ogrzewania używa się pieców – powiedziała.

Zanim dojdzie do kontroli strażnicy muszą przejść odpowiednie szkolenia i uzyskać certyfikaty do latania dronem. Zostało na nie skierowanych sześciu funkcjonariuszy.  – W momencie kiedy wszystkie formalności zostaną spełnione strażnicy podejmą pierwsze kontrole – zaznaczyła dodając, że prawdopodobnie dojdzie do tego do końca tego roku.

Za spalanie odpadów w domowych paleniskach grożą poważne konsekwencje. Osoba, która w ten sposób łamie prawo, może zostać ukarana 500 zł. mandatem.

Dron antysmogowy został kupiony w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

Subscribe
Powiadom o

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Staszek
8 dni temu

„Za spalanie odpadów w domowych paleniskach grożą poważne konsekwencje. Osoba, która w ten sposób łamie prawo, może zostać ukarana 500 zł. mandatem.”
nie wiem czy się śmiać czy płakać…

jakby było z 5 000 zł to może ktoś by się wystraszył, a nie 500 🙁

Justyna
8 dni temu

Zapraszamy z tym dronem na ulicę Ceglaną. Cały sezon nie mogliśmy się doprosić aby patrol policji lub straży miejskiej podjechał skontrolować dom, który zasmradza całe osiedle. Policja odsyła do straży miejskiej a
Straż miejska nie wysyła patroli..