Dziś załamanie pogody. Może spaść duży grad! – wKielcach.info

Dziś załamanie pogody. Może spaść duży grad!

Nasz region znajdzie się początkowo w oddziaływaniu rozgrzanej i chwiejnej masy powietrza znad południa kontynentu, natomiast następnie zacznie napierać na nią chłodny front atmosferyczny z zachodu. Kluczowe parametry są dogodne do tworzenia się silnych superkomórek które mogą generować nawalne opady deszczu oraz opady bardzo dużego gradu do 5 cm – pisze na swoim profilu na facebook’u, grupa Storm Chasers Świętokrzyskie – Ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami.

Według nich dzisiejszy dzień może zapisać się na długo w kartach meteorologii pod względem aktywności zjawisk burzowych w naszym regionie.

– Spodziewane jest uformowanie się bardzo silnej linii zbieżności wiatru oraz nagromadzenie wilgoci w dolnej troposferze, co będzie zapalnikiem do rozwoju burz. W przypadku powstania izolowanych superkomórek burzowych głównym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu oraz opady gradu >5cm, porywy wiatru w superkomórkach mogą dochodzić do 100 km/h w przypadku zjawiska downburst. Natomiast w przypadku powstania mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) głównym zagrożeniem będą niszczące porywy wiatru oraz nawalne opady, superkomórki mogą również być wbudowane w taki system, więc grad również jest realnym zagrożeniem – czytamy w komunikacie.

Polecamy śledzić profil Storm Chasers na Facebook’u. Tam znajdziecie najbardziej aktualne prognozy pogody dla naszego regionu i Kielc.

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x