Fala mandatów za brak maseczek - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Fala mandatów za brak maseczek

Prawie 500 razy interweniowali w ciągu weekendu świętokrzyscy policjanci w związku z nieprzestrzeganiem przez mieszkańców zasad sanitarnych. – Były to interwencje w sklepach, środkach transportu zbiorowego i w przestrzeni publicznej – mówi Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Przez sobotę i niedzielę policja podjęła około 480 interwencji, które były związane z nieprzestrzeganiem przepisów sanitarnych. Służby interweniowały także podczas protestu przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią, który w sobotę przeszedł przez Kielce.

– Apelowaliśmy, aby wszyscy uczestnicy zasłaniali usta i nos. Rozumiemy to, że każdy ma prawo do własnej opinii, ale trzeba stosować się do przepisów obowiązującego prawa. Policjanci wylegitymowali 50 uczestników wydarzenia, wobec 38 osób zostały skierowane wnioski do sądu o ukaranie. Pozostali przyjęli mandaty karne – dodaje Damian Janus.

Przypominamy, że za brak maseczki grozi mandat w wysokości 500 złotych. Policja może skierować także wniosek do sądu o ukaranie. Wówczas kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

Sytuacja emidemiologiczna w powiecie kieleckim i samych Kielcach nie ulega poprawie. Podczas minionej doby w regionie potwierdzono 187 zakażeń koronawirusem. Najwięcej 64, u mieszkańców powiatu kieleckiego. Z kolei 44 przypadki to mieszkańcy Kielc.