Festiwal balonów już niedługo w Kielcach. Będzie można wziąć udział w lotach - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Festiwal balonów już niedługo w Kielcach. Będzie można wziąć udział w lotach

Przeczytaj także

Na sobotę 27 maja zaplanowano „Festiwal balonów w Kielcach”. Będzie więc można podziwiać balony przemieszczające się nad miastem, a także samemu skorzystać z omawianego środka transportu. Zebrani zobaczą też wyjątkowy balon, stylizowany na oryginalny areostat z 1783 roku.

Festiwal jest projektem realizowanym w ramach zeszłorocznego Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt został zgłoszony przez kieleckiego przedsiębiorcę Sebastiana Michalskiego i zdobył 1412 głosów mieszkańców. Co istotne, realizacja wydarzenia uzależniona jest od pogody. Jeśli ta nie będzie dopisywać, możliwe jest skrócenie pokazów i lotów, zmiana lokalizacji, a nawet przełożenie festiwalu na inny termin.

W festiwalu udział weźmie łącznie 6 balonów.- Ekipy z balonami pojawią około godziny 17Pomiędzy godziną 18 a 19 z Rynku wystartują dwa balony w locie swobodnym. Będzie je można podziwiać lecące nad miastem, ale to nad którą jego częścią będą przelatywać, będzie uzależnione od kierunku wiatru. Zaraz po nich na Rynku staną dwa balony, które będą latać na uwięzi. W tym samym czasie rozpoczną się loty na uwięzi dwóch kolejnych balonów na placu Wolności – przekazuje w swoim komunikacie Urząd Miasta.

Dalej czytamy, że wydarzenie powinno potrwać do godziny 21, a z atrakcji skorzystać będą mogli wszyscy chętni, którzy przyjdą na miejsce. Podkreślono jednak, że o liczbie lotów na uwięzi decydować mają wyłącznie piloci.

Wyjątkową atrakcją festiwalu będzie jeden z nielicznych w Polsce i unikatowy w skali światowej balon specjalnych kształtów. To stylizowana na oryginalny aerostat z 1783 roku replika konstrukcji braci Montgolfier – wynalazców tzw. montgolfiery, czyli balonu na ogrzane powietrze, który będzie obsługiwany przez załogę w historycznych kostiumach. Na miejscu pokazu stanie specjalny namiot z elementami wyposażenia oraz dekoracji balonu oraz zostanie wyłożona mata przedstawiająca historyczne wydarzenia z początków baloniarstwa na świecie – napisano w komunikacie.

Przeprowadzeniem festiwalu na zlecenie miasta zajmie się firma, która „ma ogromne doświadczenie i sukcesy w baloniarstwie”. Koordynator pokazów to Mateusz Rękas, zawodnik Mościckiego Klubu Balonowego i zdobywca Pucharu Gordona Bennetta w 2018 roku.

Przeczytaj także