Globtrak, marka zajmująca się telematyką GPS i oferująca swoje usługi dla branży komunalnej, budowlanej, transportowej i rolnictwa, obchodziła 15-lecie swojej działalności. – Wiele miast już podąża w kierunku idei smart city, czyli miejsca inteligentnego, bezpiecznego i transparentnego – mówi w wywiadzie Rafał Chaba, CEO Globtrak.
– Swoje wystąpienie, podczas gali jubileuszowej Globtrak, zaczął Pan od historii o ulubionym samochodziku z dzieciństwa. W biznesie trzeba być trochę marzycielem?
– Myślę, że tak. Ale jeszcze bardziej trzeba być innowatorem. Faktycznie, samochody osobowe, od dziecka, są moją wielką pasją, ale aktualnie równie mocno interesują mnie duże pojazdy. Ciągniki rolnicze, maszyny budowlane, autobusy, śmieciarki. To te auta wyposażamy w nasze systemy bezpieczeństwa. Wracając jednak do marzeń. Po maturze zaintrygowały mnie dwie dziedziny. Automatyka i ekonomia. Dlatego studiowałem obie jednocześnie. Łatwo nie było, bo miałem niewiele wolnego czasu, ale można powiedzieć, że dzięki temu jestem tu, gdzie jestem.
– A jaka jest pańska wizja przyszłości?
– Jeśli pyta Pan o rzeczywistość, w której będziemy funkcjonować, to z pewnością będzie ona coraz bardziej smart. Rozwój sztucznej inteligencji jest nieunikniony, ale ja widzę w tym, bardziej szansę, niż zagrożenie. Wiele miast już podąża w kierunku idei smart city, czyli miejsca inteligentnego, bezpiecznego i transparentnego. Gdzie wiele ważnych informacji, np. dotyczących wywozu odpadów, mamy w telefonie. Liczę, że innowacje, które tworzymy, odegrają w tym procesie ważną rolę. Mam na myśli Ekosystem Globtrack, który łączy hardware i software dostępne w chmurze. Wszystkie nasze rozwiązania mają za zadanie chronić życie człowieka. Uważam to za naszą społeczną odpowiedzialność.
– Czyli człowiek wciąż będzie w centrum zainteresowania?
– Dla nas człowiek zawsze był i jest najważniejszy. Gdy dzięki telematyce komunalnej dyspozytor organizuje odbiór odpadów zarówno w małej miejscowości, średnim mieście, jak i w aglomeracji, to w każdym z tych przypadków w centrum uwagi są ludzie i ich potrzeby. Kiedy montujemy na śmieciarce system 360 zapewniamy komfort pracy załodze pojazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich osób znajdującym się wokół. Kiedy, dzięki naszej technologii, ciągnik porusza się bez kierowcy, dajemy rolnikowi możliwość koszenia pola z dokładnością, co do centymetra. Czyli znów mamy technologię, która podwyższa jakość życia.
– Dziękuję za rozmowę. I życzę realizacji kolejnych marzeń.
– Bardzo dziękuję i zachęcam Państwa do poszerzania wiedzy o telematyce. To nasza wspólna przyszłość.