Galerie handlowe zostaną otwarte. Premier ogłosił datę - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Galerie handlowe zostaną otwarte. Premier ogłosił datę

Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekonywał, że handlowcy z różnych branż podczas spotkań zapewniali, że będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny. Dodał, że przed nami okres świąt Bożego Narodzenia.

– To moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem – powiedział. Morawiecki.

Morawiecki dodał, że do 27 grudnia pozostaną zamknięte placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i kluby fitness – Przed świętami poinformujemy, co dalej – dodał Morawiecki. Odniósł się także do nauki zdalnej. Dodał, że szkoły nadal będą zamknięte. Nauka zdalna potrwa do świąt Bożego Narodzenia. Ponadto ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia – 4 stycznia a 17-18 stycznia. Szef rządu podczas sobotniej konferencji prasowej ni ukrywał, że wiele prognoz rządu odnośnie rozwoju epidemii w kraju było błędnych.

– Dzisiaj wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych, wiemy, że wiele analiz, wiele prognoz, które prowadziliśmy my, nasi specjaliści, eksperci nie sprawdziły się – przyznał premier.

Morawiecki zaznaczył, że każdego dnia zwiększana jest liczba łóżek i dostępnych respiratorów. Jak wskazał, dziś mamy ponad 37 tys. łóżek, z czego ok 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Mamy też – jak dodał – 3 tys. respiratorów i kilkaset z nich jest bez pacjentów.

– Obecnie siedmiodniowa krocząca średnia to powyżej 20 tys. zakażeń, ok. 22-22,5 tys. dziennie, a więc sytuacja nadal jest bardzo, bardzo poważna –ocenił . – Musimy pamiętać, że wirus zbiera swoje śmiertelne żniwo, które zasiał 2-3, 4 tygodnie temu – zwrócił uwagę.