GDDKiA: w tym roku rozpoczęcie budowy obwodnicy Morawicy - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

GDDKiA: w tym roku rozpoczęcie budowy obwodnicy Morawicy

Przeczytaj także

W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy obwodnicy Morawicy (Świętokrzyskie) w ciągu dk 73 – poinformowała w środę GDDKiA w Kielcach. To jedna z 10 inwestycji na drogach krajowych realizowanych obecnie w Świętokrzyskiem. Łączna wartość kontraktów to ponad 5 mld zł.

Jak przekazał w środę kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), dobiega końca procedowanie wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla budowy obwodnicy Morawicy. Prace budowlane rozpoczną się do końca tego roku.

Dwujezdniowa droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) będzie mieć ok. 4,4 km i ominie od wschodu Morawicę i Wolę Morawicką. Zgodnie z decyzją środowiskową, w ramach inwestycji powstanie m.in. 500-metrowa estakada nad Czarną Nidą, z funkcją przejścia dla zwierząt. Druga estakada, ok. 330-metrowa, z funkcją przejścia dla zwierząt dużych, powstanie nad rzeką Morawką.

Obwodnica ma być przejezdna w kwietniu 2026 roku.

GDDKiA zaznaczyła, że budowa obwodnicy Morawicy to jedna z 10 inwestycji na drogach krajowych realizowanych obecnie w Świętokrzyskiem. Prace budowlane i projektowe obejmują 125 km tras. Trwają roboty budowlane na odcinkach obwodnicy Opatowa, Wąchocka i na moście w Sandomierzu. Prace w systemie „projektuj i buduj” realizowane są także na odcinkach drogi ekspresowej S74 o łącznej długości ok. 104 km.

Łączna wartość realizowanych kontraktów drogowych w Świętokrzyskiem to ok. 5,1 mld zł. (PAP)

Przeczytaj także