Główny Urząd Miar rośnie! Wmurowany akt erekcyjny [ZDJĘCIA] - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Główny Urząd Miar rośnie! Wmurowany akt erekcyjny [ZDJĘCIA]

zdjęcia: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Wicepremier Jarosław Gowin i minister edukacji Przemysław Czarnek podpisali i wmurowali w poniedziałek w Kielcach akt erekcyjny pod budowę Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Zakończenie budowy kampusu jest planowane na początek 2023 roku, a pełne uruchomienie działalności – na styczeń 2024 roku. .

Kampus Głównego Urzędu Miar powstanie przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. W ramach pierwszego etapu powstanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Planowane jest także wykonanie budynków warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.

W poniedziałek podpisano i wmurowano w Kielcach akt erekcyjny pod budowę kampusu. Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak umieścił dokument w tubie, która spoczęła w „Kapsule Czasu” Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM. W kapsule umieszczono również: kielecką gazetę codzienną z 7 czerwca 2021 r., pamiątkowy medal wydany z okazji 100-lecie Głównego Urzędu Miar, monografię pt. „100 lat Głównego Urzędu Miar”, plakietę Politechniki Świętokrzyskiej, monety oraz folder informacyjny o kampusie.

Jarosław Gowin powiedział, że budowa kampusu GUM to „inwestycja imponująca o wielkim rozmachu i wielkiej wadze”. „Dla polskiej, a wierzę, że z czasem także dla światowej nauki. Już dzisiaj dorobek uczonych z Głównego Urzędu Miar ma rangę światową” – powiedział wicepremier. Dodał, że to przedsięwzięcie jest bardzo ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki.

Minister edukacji podkreślił w swoim wystąpieniu, że inwestycja, która powstaje w stolicy regionu świętokrzyskiego, jest bardzo ważna nie tylko dla polskiego przemysłu, ale również dla nauki. „Dzięki niej Kielce i region świętokrzyski staną się jednym z centrów europejskiej metrologii” – powiedział Przemysław Czarnek. Poinformował, że wraz z prezesem Głównego Urzędu Miar pracują nad wspólnym projektem.

„Byłby on płaszczyzną integracji polskich metrologów zgromadzonych w różnych ośrodkach naukowych. Po to, żeby na bazie świętokrzyskiego kampusu można było rozwijać tę dyscyplinę jeszcze bardziej” – podkreślił minister.

Kampus instytucji znajdzie się na północnym zboczu góry Hałasa na powierzchni ponad 13 ha. Za tą lokalizacją przemawiało oddalenie od źródeł potencjalnych niekorzystnych oddziaływań (w zakresie drgań, hałasu, zanieczyszczeń i promieniowania elektromagnetycznego) oraz dobra dostępność infrastruktury komunikacyjnej.

Strategicznym celem zaplanowanej infrastruktury badawczej, rozwojowej i naukowej Kampusu jest zwiększone urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej poprzez wykorzystanie metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym oraz utworzenie centrum polskiej metrologii – miejsca, w którym będą spotykać się środowiska badawcze, naukowe oraz związane z przemysłem.

Koszt pierwszego etapu budowy Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar wyniesie około 220 mln zł. (PAP)

Autor: Janusz Majewski, Wiktor Dziarmaga


Przeczytaj także