Grupa Industria zapowiedziała rewitalizację pokopalnianego zalewu w Sukowie - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Grupa Industria zapowiedziała rewitalizację pokopalnianego zalewu w Sukowie

Przeczytaj także

Fot. Industria S.A./Facebook 

Rewitalizację pokopalnianego zbiornika w Sukowie zapowiedziała w poniedziałek Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Ma tam powstać główna siedziba spółki, ale także ogólnodostępne miejsca rekreacji z przystanią kajakową, kąpieliskiem i kilkunastoma sztucznymi wysepkami.

Jak poinformował w poniedziałek Szczepan Ruman prezes Grupy Industria, która jest właścicielem zalewu, celem inwestycji jest „odczarowanie” tego miejsca. „Chcemy, aby to miejsce służyło szerokiemu gronu użytkowników. Naszą ideą jest je udostępnić i umożliwić bezpieczne obcowanie z naturą” – zapowiedział Ruman.

Koncepcję rewitalizacji zbiornika przedstawiła architekt Dominika Skulska z pracowni Prosta Kreska. Na zalewie zaplanowano utworzenie kilkunastu wysepek, na których mają znaleźć się place zabaw i miejsca do wypoczynku. Wysepki zostaną połączone siecią kładek.

Po wschodniej stronie akwenu ma powstać strefa kąpielisk. Przewidziano także utworzenie parku linowego, tężni solankowych, czy wieży widokowej połączone z parkiem linowym. Wejście na teren kompleksu ma prowadzić przez marinę, z przystanią dla żaglówek i kajaków. Zaplanowano tam także restaurację.

Przy zalewie powstanie również nowa siedziba ŚGP Industria. Budynek położony przy północnym brzegu zalewu ma swoją architekturą nawiązywać do kopalni odkrywkowej i składać się z kilku poziomów ułożonych kaskadowo.

Obiekt ma także służyć do organizacji konferencji, szkoleń, spotkań i koncertów. „Budynek będzie przyjazny dla pracowników i mieszkańców, energooszczędny z mnóstwem zieleni. Powstanie tu atrium z salą konferencyjną. Każdy pokój będzie miał dostęp do zieleni i tarasu, a nie tylko gabinety zarządu. To będzie miejsce do pracy, ale i konferencji czy spotkań dla mieszkańców” – powiedziała Skulska.

Wokół zalewu przewidziano ścieżki spacerowe i drogę rowerową połączoną z istniejącą trasą Green Velo. Natomiast w północno-zachodniej części zalewu ma powstać elektrownia fotowoltaiczna i wiatrowa.

Burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński zwrócił uwagę, że kilkadziesiąt lat temu zalew – choć nie był do tego przeznaczony – był popularnym miejscem wypoczynku. Samorządowiec zapowiedział, że gmina jest otwarta na współpracę ze spółką i pomoc w kwestiach formalnych. „Myślę, że jest to ważny dzień dla mieszkańców miasta, jak i okolicznych gmin” – powiedział burmistrz.

Spółka rozpoczęła proces przygotowywania dokumentacji i uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na realizacje inwestycji. Konieczne są m.in. zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Szacowany koszt prac może wynieść około 150 mln zł. Projekt ma zostać zakończony w ciągu 6 – 8 lat.

Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu ŚGP Industria jest właścicielem trzech kopalni na terenie woj. świętokrzyskiego, w których eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, wykorzystywanych jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. (PAP)

Przeczytaj także